PB Weekend | Puls Biznesu

Robert Makłowicz

dziennikarz, krytyk kulinarny, pomysłodawca programu telewizyjnego „Makłowicz w podróży” i jego prowadzący, autor i współautor wielu książek, ostatnia to „Café Museum”

w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Omlet rytualny

KUP LICENCJĘ
Robert Makłowicz
Pin It email print

Ostatnio uświadomiłem sobie, że mroźne piętno peerelowskich doświadczeń kuchennych odcisnęło się na postrzeganiu przez Polaków dwóch jakże szlachetnych składników – pieczarek oraz jajek

 

Każdy naród posiada pamięć zbiorową, która wpływa na zachowania ogółu, również te kulinarne. Węgrzy na przykład za nic w świecie nie wezmą to ust żytniego pieczywa, bo czarny chleb kojarzy im się z okresami biedy, wcinają więc wielkie pszenne buły bez smaku, gdyż tylko biała ośródka jest tam symbolem dostatku i prosperity. Polacy pamiętni doświadczeń drugowojennych przestali jeść brukiew.

To wspaniałe warzywo, niegdyś niemal tak popularne jak ziemniaki, występuje dziś już tylko okazjonalnie w kuchniach Rzeczypospolitej, masowo konsumowane jedynie przez wiernych dawnym tradycjom Kaszubów.

Ostatnio uświadomiłem sobie, że mroźne piętno peerelowskich doświadczeń kuchennych odcisnęło się na postrzeganiu dwóch jakże szlachetnych składników – pieczarek oraz jajek.

Jajek i pieczarek nigdy w Polsce Ludowej nie brakowało. Tych ostatnich najprawdopodobniej dlatego, że ich produkcja znajdowała się całkowicie w rękach prywatnych, a bycie pieczarkarzem automatycznie czyniło z człowieka nababa, gdyż wygłodniały rynek wchłaniał każde ilości tych grzybów.

W państwowych sklepach czasem nie było co prawda świeżych jajek, zamiast których sprzedawano niejadalne, cuchnące monstra pod nazwą „jaja chłodnicze”, ale przecież każdy miał jakąś panią „babę”, która wprost ze wsi przywoziła owoce kurzego trudu zniesione poza oficjalnym systemem dystrybucji.

Taki stan rzeczy sprawiał, że lokale gastronomiczne szafowały pieczarkami, wtykając je w każde możliwe danie, gdyż stanowiły idealny bezkartkowy wypełniacz wagowy, a przecież wówczas każda potrawa musiała mieć swą określoną wagę, tzw. gramaturę. Bękartem tamtych czasów jest straszący niestety jeszcze tu i ówdzie brizol z pieczarkami, nędzny mięsny ochłap przesiekany na miazgę, uzupełniony górą pieczarek czyniących go cięższym.

W kawiarniach zaś, jak świetnie pamiętam, królowały omlety z pieczarkami, czyli placki podbudowywane mąką i pianą z białek, by zdawały się jak największe, przykrywane masą grzybów poczerniałych od wielokrotnego odgrzewania.

Te przykre doświadczenia musiały wryć się ludziom w podświadomość i bolesnym kolcem tkwią w niej nadal najwyraźniej, ponieważ ani pieczarki, ani dania z jajek nie są przebojami naszych restauracyjnych jadłospisów. Jajka figurują w kartach śniadaniowych, na obiad czy kolację próżno szukać omletów, jaj poszowanych czy zapiekanych w kokilkach, a i sufletów raczej nie uświadczysz.

Pieczarki pojawiają się czasami, głównie w farszach, choć przecież te przepyszne grzyby da się wykorzystywać na setki innych sposobów. Najlepszym przykładem na jednoczesne użycie w kuchni jajek i pieczarek zdaje mi się francuski omlet nadziewany pieczarkami.

Jego właściwe przygotowanie oraz ochocza konsumpcja może być jednocześnie aktem rytualnym, mianowicie odcięciem pępowiny łączącej nasz świat z niechlubną, szczęśliwie minioną epoką pseudoomletów i pieczarkowych mazi.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Czytaj także

13 najlepszych restauracji w Polsce wg Kuchnia+ Nie ma wśród nich żadnego lokalu, który znaleźlibyście w przewodniku Michelin, ale na pewno są miejsca, w których smacznie zjecie poza domem - telewizja Kuchnia+ opublikowała listę 13 najlepszych lokali w Polsce, sporządzaną na podstawie ankiet od bywalców i potwierdzoną przez wizyty ekspertów.

Kakao najdroższe od ponad 4 lat Cena kakao wzrosła do najwyższego poziomu od ponad czterech lat z powodu suszy w Indonezji i możliwego spadku dostaw z Wybrzeża Kości Słoniowej.

Taco Bell deklaruje zdrowsze menu Jeden z potentatów rynku restauracji typu fast food, sieć amerykańska Taco Bell zapowiedziała, że ponad 6 tys. jej placówek w Stanach Zjednoczonych zaprzestanie używania jaj zniesionych przez kury hodowane w klatkach. Ma to stać się do stycznia 2017 r., czyli co najmniej rok wcześniej niż zakładają terminy określone przez jej największych konkurentów, donosi Reuters.

Rezerwacje do Nomy w Sydney rozeszły się w 2 minuty Najlepsza restauracja świata czyli Noma z Kopenhagi na czas budowy swojej nowej stałej siedziby otwiera tymczasowy lokal w Sydney. Wszystkie rezerwacje na cały czas działalności w nowym miejscu sprzedały się w 2 minuty.

Włosi bliscy odzyskania prymatu w produkcji wina Włochy są na dobrej drodze aby odzyskać swoje miejsce, jako największego na świecie producenta wina, donosi Bloomberg.

Najdłuższa bagietka świata (WIDEO) Sędziowie z Księgi Rekordów Guinnessa uznali 122-metrową bagietkę upieczoną w Mediolanie podczas Targów Expo za najdłuższą na świecie, informuje AP.

Top 14 innowacji spożywczych z Kolonii Ser w kształcie tortu a może napój z glonów? Poznajcie najdziwniejsze spożywcze innowacje prezentowane właśnie na targach Angua w Kolonii.

Mandat dla piekarzy za codzienną pracę Cztery piekarnie z departamentu Landes w południowo-zachodniej Francji zostały ukarane mandatami za... przesadną pracowitość. Prawo nakazuje bowiem rzemieślnikom przynajmniej 1 dzień w tygodniu wolny, zaś piekarze sprzedawali bagietki codziennie.

Kondrat przekąsza wino Po sklepach z winami przyszedł czas na bar z przekąskami, który może być zalążkiem sieci.

Aktualny numer

PB Weekend