PB Weekend | Puls Biznesu
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Polak potrafi: gaz bez płomienia

KUP LICENCJĘ
Anna Druś
Pin It email print

Gazowa kuchnia ceramiczna to polski wynalazek na światową miarę.

Na początku był Prometeusz — nie mityczny bohater, który wykradł bogom ogień, lecz innowacyjna kuchnia ceramiczna skonstruowana i opatentowana przez polskiego elektronika — Stanisława Szylinga, byłego inżyniera w zakładach Diora.

W latach 90. spodobały się jego żonie kuchnie ceramiczne, ówczesna nowość w Polsce, gdzie z kuchnią elektryczną kojarzyły się jedynie wolno nagrzewające się siermiężne grzałki. Ceramiczne wymagały jednak prądu trójfazowego nieobecnego w blokowiskach. Tam dostępny był gaz.

Aby spełnić marzenie żony, Stanisław Szyling opracował sposób na połączenie designu nowej płyty elektrycznej z palnikiem gazowym. Przypomniał sobie o niemieckim pomyśle z lat 70. — schowania palników gazowych pod płytą ceramiczną. Pomysł udoskonalił i tak powstała pierwsza i nowocześniejsza wersja ceramicznej kuchni gazowej. Gałki zastąpił dotykowym panelem sterującym oraz opatentował sposób samoistnego chłodzenia palników.

Sam jednak takiego cudeńka na masową skalę produkować nie mógł. Znalazł więc inwestorów, założył spółkę i już od 2000 r. produkował kuchnię pod marką firmy Amica, której jego firma - Solgaz został poddostawcą.

Kuchnia przeszła na rynku chrzest bojowy nowinki technicznej: niektóre rozwiązania dopiero w trakcie dłuższego użytkowania ujawniały potrzebę udoskonalenia. Wszystko jednak było na bieżąco zgłaszane do Solgazu, w którym wynalazca opracowywał lepsze rozwiązania, a gaz pod szkłem doczekał się tak dobrej jakości, że może służyć za wzór za granicą.

Jak działa kuchnia gazowa bez płomienia:
Źródłem energii cieplnej jest gaz ziemny, ale jego spalanie odbywa się w środku kuchni, pod powierzchnią płyty ceramicznej. Ciepło rozchodzi się wyłącznie w wyznaczonych polach i posiada bezwładność podobną do tej z kuchni elektrycznych (grzałka stygnie wolno). Spalanie gazu odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze (800 st. C), co powoduje, że spaliny są czystsze (mniej tłustych osadów w kuchni), a paliwa zużywa się nawet do 50 proc. mniej niż w zwykłych kuchenkach gazowych.

Produkcją i udoskonalaniem kuchni gazowych bez płomienia zajmują się obecnie dwie polskie firmy: dolnośląski Solgaz oraz wielkopolskie Dynaxo, gdzie biurem rozwoju kieruje sam Stanisław Szyling.

Firmy produkują kuchnie na podstawie różnych, niezależnych patentów konstrukcyjnych. Różni je także cena: kuchnia Solgazu celuje w klientów średniozamożnych (cena trzypalnikowej to około 2 tys. zł), kuchnia od Dynaxo kierowana jest — z uwagi na rozwiązania technologiczne oraz design — na półki nieco wyższe (cena czteropalnikowej to około 3 tys. zł). Obie promowane są na targach AGD, także za granicą, gdzie gaz bez płomienia jest sensacją.

Mimo ograniczonej reklamy wiedza o innowacyjnej kuchni dociera do klientów: Solgaz sprzedaje całą produkcję na bieżąco, Dynaxo odnotowuje tendencję wzrostową, mimo iż w obu firmach głównym kanałem dystrybucji jest jedynie internet. Gazowa kuchnia ceramiczna ma bowiem liczne zalety: spala cały gaz, jest więc ekologiczna i znacznie oszczędniejsza od zwykłej, do inicjacji potrzebuje śladowych ilości prądu oraz efektywnie wykorzystuje energię cieplną.

Jej zalety bardzo przydają się w warunkach turystycznych, więc obie firmy produkują również wersję do samochodów kampingowych i jachtów. Kuchnia znacząco przewyższa także urodą zwykłe kuchnie gazowe, konkurując z kuchniami indukcyjnymi i elektrycznymi. Dynaxo dostało za swoją wersję płyty prestiżową nagrodę ministra gospodarki Dobry Wzór 2011.

— Technologię gazu pod szkłem rozwijamy od 2006 r. W tym roku zaoferujemy kolejne modele płyt i postawimy większy nacisk na ich promocję — mówi Paweł Nowak, prezes Dynaxo.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Czytaj także

EBC przestanie emitować banknoty 500 EUR Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosił w środę, że od końca 2018 roku zaprzestanie emisji banknotów o najwyższym nominale, czyli 500 euro. Banknoty, które znajdują się w obiegu, zachowają ważność bezterminowo jako środek płatniczy w krajach strefy euro.

Indie nie chcą używanych iPhone’ów od Apple Indie odrzuciły wniosek koncernu Apple, który chciał sprzedawać używane smartfony w tym kraju.

Eurowizja podrożyła noclegi w Sztokholmie Średni koszt zakwaterowania w Sztokholmie w trakcie trwania konkursu Eurowizji wzrósł o 36 proc. – donosi wyszukiwarka hoteli Trivago. Najczęściej oglądaniem konkursu na żywo interesują się Szwedzi, Duńczycy i Norwegowie.

3 mln USD nagrody za wykrycie fal grawitacyjnych Naukowcy i inżynierowie, którzy jako pierwsi dokonali detekcji fal grawitacyjnych, dostali 3 mln USD nagrody do podziału.

10-latek odkrył lukę w aplikacji Instagram Zafascynowany komputerami Jani z Finlandii otrzymał od Facebooka nagrodę pieniężną za znalezienie luki w popularnej aplikacji.

Wall Street wycenia auta Tesli na 620 tys. USD Elektryczne samochody produkowane przez miliardera Elona Muska są przez inwestorów wysoko wyceniane.

Porsche zmienia szefa rozwoju Porsche poinformowało, że dotychczasowy szef badań i rozwoju opuścił firmę. Koncern ma już następcę.

Ferrari zmienia prezesa Producent sportowych samochodów ogłosił, że Amedeo Felisa przechodzi na emeryturę. Stery przejmuje Sergio Marchionne.

Baidu pod lupą po śmierci internauty Chińskie władze wszczęły śledztwo w sprawie wyszukiwarki Baidu, krajowego odpowiednika Google'a. Powodem jest śmierć chorego na nowotwór studenta, który zmarł po wypróbowaniu leczenia znalezionego za pośrednictwem Baidu - pisze BBC we wtorek.

Narodowy Bank Węgier szasta miliardami Na co może przeznaczać środki bank centralny? Wydawałoby się, że przede wszystkim na finansowanie polityki monetarnej, w tym ożywianie gospodarki. Tak zakłada teoria. Jednak bank centralny Węgier poszedł krok dalej i … mamy do czynienia z zataczającą coraz szersze kręgi aferą u naszych bratanków znad Dunaju.

Berlin walczy z Airbnb by zahamować wzrost cen najmu Berlin zaczął wprowadzać obostrzenia dla prywatnego wynajmu mieszkań za pośrednictwem portal Airbnb i innych podobnych platform internetowych pod groźbą wysokich kar, informuje niemiecki The Local.

Aktualny numer

PB Weekend