PB Weekend | Puls Biznesu
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Polak potrafi: gaz bez płomienia

KUP LICENCJĘ
Anna Druś
Pin It email print

Gazowa kuchnia ceramiczna to polski wynalazek na światową miarę.

Na początku był Prometeusz — nie mityczny bohater, który wykradł bogom ogień, lecz innowacyjna kuchnia ceramiczna skonstruowana i opatentowana przez polskiego elektronika — Stanisława Szylinga, byłego inżyniera w zakładach Diora.

W latach 90. spodobały się jego żonie kuchnie ceramiczne, ówczesna nowość w Polsce, gdzie z kuchnią elektryczną kojarzyły się jedynie wolno nagrzewające się siermiężne grzałki. Ceramiczne wymagały jednak prądu trójfazowego nieobecnego w blokowiskach. Tam dostępny był gaz.

Aby spełnić marzenie żony, Stanisław Szyling opracował sposób na połączenie designu nowej płyty elektrycznej z palnikiem gazowym. Przypomniał sobie o niemieckim pomyśle z lat 70. — schowania palników gazowych pod płytą ceramiczną. Pomysł udoskonalił i tak powstała pierwsza i nowocześniejsza wersja ceramicznej kuchni gazowej. Gałki zastąpił dotykowym panelem sterującym oraz opatentował sposób samoistnego chłodzenia palników.

Sam jednak takiego cudeńka na masową skalę produkować nie mógł. Znalazł więc inwestorów, założył spółkę i już od 2000 r. produkował kuchnię pod marką firmy Amica, której jego firma - Solgaz został poddostawcą.

Kuchnia przeszła na rynku chrzest bojowy nowinki technicznej: niektóre rozwiązania dopiero w trakcie dłuższego użytkowania ujawniały potrzebę udoskonalenia. Wszystko jednak było na bieżąco zgłaszane do Solgazu, w którym wynalazca opracowywał lepsze rozwiązania, a gaz pod szkłem doczekał się tak dobrej jakości, że może służyć za wzór za granicą.

Jak działa kuchnia gazowa bez płomienia:
Źródłem energii cieplnej jest gaz ziemny, ale jego spalanie odbywa się w środku kuchni, pod powierzchnią płyty ceramicznej. Ciepło rozchodzi się wyłącznie w wyznaczonych polach i posiada bezwładność podobną do tej z kuchni elektrycznych (grzałka stygnie wolno). Spalanie gazu odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze (800 st. C), co powoduje, że spaliny są czystsze (mniej tłustych osadów w kuchni), a paliwa zużywa się nawet do 50 proc. mniej niż w zwykłych kuchenkach gazowych.

Produkcją i udoskonalaniem kuchni gazowych bez płomienia zajmują się obecnie dwie polskie firmy: dolnośląski Solgaz oraz wielkopolskie Dynaxo, gdzie biurem rozwoju kieruje sam Stanisław Szyling.

Firmy produkują kuchnie na podstawie różnych, niezależnych patentów konstrukcyjnych. Różni je także cena: kuchnia Solgazu celuje w klientów średniozamożnych (cena trzypalnikowej to około 2 tys. zł), kuchnia od Dynaxo kierowana jest — z uwagi na rozwiązania technologiczne oraz design — na półki nieco wyższe (cena czteropalnikowej to około 3 tys. zł). Obie promowane są na targach AGD, także za granicą, gdzie gaz bez płomienia jest sensacją.

Mimo ograniczonej reklamy wiedza o innowacyjnej kuchni dociera do klientów: Solgaz sprzedaje całą produkcję na bieżąco, Dynaxo odnotowuje tendencję wzrostową, mimo iż w obu firmach głównym kanałem dystrybucji jest jedynie internet. Gazowa kuchnia ceramiczna ma bowiem liczne zalety: spala cały gaz, jest więc ekologiczna i znacznie oszczędniejsza od zwykłej, do inicjacji potrzebuje śladowych ilości prądu oraz efektywnie wykorzystuje energię cieplną.

Jej zalety bardzo przydają się w warunkach turystycznych, więc obie firmy produkują również wersję do samochodów kampingowych i jachtów. Kuchnia znacząco przewyższa także urodą zwykłe kuchnie gazowe, konkurując z kuchniami indukcyjnymi i elektrycznymi. Dynaxo dostało za swoją wersję płyty prestiżową nagrodę ministra gospodarki Dobry Wzór 2011.

— Technologię gazu pod szkłem rozwijamy od 2006 r. W tym roku zaoferujemy kolejne modele płyt i postawimy większy nacisk na ich promocję — mówi Paweł Nowak, prezes Dynaxo.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Czytaj także

Zmarł legendarny inwestor Irving Kahn W sędziwym wieku 109 lat zmarł legendarny inwestor Irving Kahn, który stał się słynny z zarobienia ogromnych pieniędzy w trakcie kryzysu w 1929 r. poprzez sprzedaż akcji. Ten do tej pory najstarszy profesjonalny inwestor na zawsze pozostawił swoje piętno na Wall Street, donosi serwis MarketWatch.

Google nie będzie blokować porno na Bloggerze Koncern Google porzucił swój plan blokowania treści dla dorosłych na swojej stronie blogowej Blogger, informuje Reuters. Taką decyzję „wymusiły” zwrotne informacje od użytkowników, którzy negatywnie ocenili pomysł internetowego giganta.

Katar: finał mundialu najpóźniej 18 grudnia Prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) Joseph Blatter zapewnił podczas konferencji prasowej w Belfaście, że finał mistrzostw świata, które w 2022 roku odbędą się w Katarze, zostanie rozegrany najpóźniej do 18 grudnia.

Wieczne pióro z sosny ocalałej po tsunami Szwajcarski producent luksusowych piór wiecznych Montblanc wprowadził właśnie do sprzedaży edycję piór wykonanych z drewna cudownie ocalałej sosny, która przetrwała tsunami w 2011 r. w Japonii. Każde po 4400 USD.

Nowa aplikacja rozwiązuje równania matematyczne Damir Sabol, chorwacki ekspert komputerowy i przedsiębiorca, wpadł na pomysł stworzenia aplikacji, gdy pomagał synowi przy pracy domowej, informuje Reuters.

Szef podzielił nagrodę między pracowników Barnett Management Company, który prowadzi 24 lokale Burger King w amerykańskim stanie Arizona, zdobył tytuł „Franczyzy Roku”. Szef spółki dostał w nagrodę od Burger Kinga zegarek marki Rolex i samochód chevrolet corvette.

Apple zaprasza na „special event” Amerykański koncern rozesłał zaproszenia na konferencję, która odbędzie się 9 marca w San Francisco.

Chodorkowski: Putin jest "nagim królem" Były czołowy biznesmen i opozycjonista rosyjski Michaił Chodorkowski powiedział w czwartek w Londynie, że Władimir Putin jest "nagim królem", który kieruje krajem o słabnącej gospodarce, co doprowadzi w końcu do walki o władzę między rywalizującymi klanami w Moskwie.

Butelka Coca-Coli dziełem sztuki Stworzona przez koncern Coca-Cola butelka ma nie tylko status kultowej, ale – jak się okazuje – jest również dziełem sztuki.

Google inwestuje w kolejny projekt solarny Gigant rynku internetowego, koncern Google wspólnie ze spółką SolarCity stworzyli fundusz który ma sfinansować projekt energetyki słonecznej dla około 25 tys. rezydencji mieszkaniowych, informuje Reuters.

Wynajmij sobie wioskę Maleńka węgierska wioska Megyer, licząca zaledwie 18 mieszkańców, ogłosiła, że jest do wynajęcia, czy to przez firmy, czy przez turystów. Dodatkową zachętą ma być otrzymanie przez wynajmującego urzędu tymczasowego wicesołtysa.

Aktualny numer

PB Weekend