PB Weekend | Puls Biznesu
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Polak potrafi: gaz bez płomienia

KUP LICENCJĘ
Anna Druś
Pin It email print

Gazowa kuchnia ceramiczna to polski wynalazek na światową miarę.

Na początku był Prometeusz — nie mityczny bohater, który wykradł bogom ogień, lecz innowacyjna kuchnia ceramiczna skonstruowana i opatentowana przez polskiego elektronika — Stanisława Szylinga, byłego inżyniera w zakładach Diora.

W latach 90. spodobały się jego żonie kuchnie ceramiczne, ówczesna nowość w Polsce, gdzie z kuchnią elektryczną kojarzyły się jedynie wolno nagrzewające się siermiężne grzałki. Ceramiczne wymagały jednak prądu trójfazowego nieobecnego w blokowiskach. Tam dostępny był gaz.

Aby spełnić marzenie żony, Stanisław Szyling opracował sposób na połączenie designu nowej płyty elektrycznej z palnikiem gazowym. Przypomniał sobie o niemieckim pomyśle z lat 70. — schowania palników gazowych pod płytą ceramiczną. Pomysł udoskonalił i tak powstała pierwsza i nowocześniejsza wersja ceramicznej kuchni gazowej. Gałki zastąpił dotykowym panelem sterującym oraz opatentował sposób samoistnego chłodzenia palników.

Sam jednak takiego cudeńka na masową skalę produkować nie mógł. Znalazł więc inwestorów, założył spółkę i już od 2000 r. produkował kuchnię pod marką firmy Amica, której jego firma - Solgaz został poddostawcą.

Kuchnia przeszła na rynku chrzest bojowy nowinki technicznej: niektóre rozwiązania dopiero w trakcie dłuższego użytkowania ujawniały potrzebę udoskonalenia. Wszystko jednak było na bieżąco zgłaszane do Solgazu, w którym wynalazca opracowywał lepsze rozwiązania, a gaz pod szkłem doczekał się tak dobrej jakości, że może służyć za wzór za granicą.

Jak działa kuchnia gazowa bez płomienia:
Źródłem energii cieplnej jest gaz ziemny, ale jego spalanie odbywa się w środku kuchni, pod powierzchnią płyty ceramicznej. Ciepło rozchodzi się wyłącznie w wyznaczonych polach i posiada bezwładność podobną do tej z kuchni elektrycznych (grzałka stygnie wolno). Spalanie gazu odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze (800 st. C), co powoduje, że spaliny są czystsze (mniej tłustych osadów w kuchni), a paliwa zużywa się nawet do 50 proc. mniej niż w zwykłych kuchenkach gazowych.

Produkcją i udoskonalaniem kuchni gazowych bez płomienia zajmują się obecnie dwie polskie firmy: dolnośląski Solgaz oraz wielkopolskie Dynaxo, gdzie biurem rozwoju kieruje sam Stanisław Szyling.

Firmy produkują kuchnie na podstawie różnych, niezależnych patentów konstrukcyjnych. Różni je także cena: kuchnia Solgazu celuje w klientów średniozamożnych (cena trzypalnikowej to około 2 tys. zł), kuchnia od Dynaxo kierowana jest — z uwagi na rozwiązania technologiczne oraz design — na półki nieco wyższe (cena czteropalnikowej to około 3 tys. zł). Obie promowane są na targach AGD, także za granicą, gdzie gaz bez płomienia jest sensacją.

Mimo ograniczonej reklamy wiedza o innowacyjnej kuchni dociera do klientów: Solgaz sprzedaje całą produkcję na bieżąco, Dynaxo odnotowuje tendencję wzrostową, mimo iż w obu firmach głównym kanałem dystrybucji jest jedynie internet. Gazowa kuchnia ceramiczna ma bowiem liczne zalety: spala cały gaz, jest więc ekologiczna i znacznie oszczędniejsza od zwykłej, do inicjacji potrzebuje śladowych ilości prądu oraz efektywnie wykorzystuje energię cieplną.

Jej zalety bardzo przydają się w warunkach turystycznych, więc obie firmy produkują również wersję do samochodów kampingowych i jachtów. Kuchnia znacząco przewyższa także urodą zwykłe kuchnie gazowe, konkurując z kuchniami indukcyjnymi i elektrycznymi. Dynaxo dostało za swoją wersję płyty prestiżową nagrodę ministra gospodarki Dobry Wzór 2011.

— Technologię gazu pod szkłem rozwijamy od 2006 r. W tym roku zaoferujemy kolejne modele płyt i postawimy większy nacisk na ich promocję — mówi Paweł Nowak, prezes Dynaxo.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Czytaj także

Prezes Apple wyznał, że jest gejem Prezes Apple Tim Cook przyznał po raz pierwszy publicznie, że jest homoseksualistą.

Stracił 45 tys. USD w momencie triumfu (WIDEO) Pierwsze przykazanie profesjonalnego sportu brzmi: nie kopie się w reklamę sponsora. Przekonał się o tym gwiazdor pingponga, Zhang Jike, tuż po zwycięstwie w spotkaniu finałowym Pucharu Świata w Niemczech.

Słowacy stworzyli latające auto (WIDEO) Podczas Pioneer Festival w Austrii zaprezentowano pierwszy na świecie gotowy do produkcji latający samochód, informuje The Local.

Sprzedają egzemplarz „Mein Kampf” należący do Hitlera Cena egzemplarza „Mein Kampf” należącego do Adolfa Hitlera, autora książki i przywódcy III Rzeszy, może przekroczyć 62 tys. GBP (333 tys. zł), uważa właściciel serwisu aukcyjnego HistoryHunter.com.

Nestle zatrudnia roboty jako sprzedawców Japoński oddział spożywczego giganta skorzysta z usług tysiąca robotów jako ekspedientów w sklepach w całym kraju, informuje agencja AFP.

Polskie uczelnie na globalnej liście Harvard okazał się najlepszy w pierwszym globalnym rankingu uczelni wyższych przygotowanym przez „U.S. News & World Report”. Amerykańskie szkoły zdominowały czołówkę.

Superhydraulik jest w formie Nintendo, japoński producent gier wideo i sprzętu do gry, pochwalił się zyskiem za swój drugi kwartał, który przebił prognozy analityków. Z

Coraz słabiej z równością płci w Polsce Polska znalazła się dopiero na 57. pozycji w najnowszym rankingu Global Gender Gap przygotowywanym co roku przez Światowe Forum Ekonomiczne. Ranking sprawdził edukacyjne, zawodowe i polityczne równouprawnienie między płciami w 142 badanych krajach.

Szkółka FC Barcelona szkoli najefektywniej FC Barcelona szkoli najefektywniej - wynika z badań przeprowadzonych w Międzynarodowym Centrum Studiów Sportowych (CIES) w szwajcarskim Neuchatel.

Eksplodowała rakieta ze statkiem transportowym Cygnus Rakieta z amerykańskim bezzałogowym statkiem transportowym Cygnus, który miał dostarczyć zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), eksplodowała tuż po starcie - poinformowała we wtorek telewizja CNN, powołując się na amerykańską agencję kosmiczną NASA. Nikt z obsługi naziemnej nie ucierpiał.

Śniadanie po angielsku Tradycyjne angielskie śniadanie to „scrambled eggs, bacon, sausages and beans”, czyli jajecznica, boczek, kiełbaski i fasolka (w sosie pomidorowym).

Aktualny numer

PB Weekend