PB Weekend | Puls Biznesu
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Polak potrafi: gaz bez płomienia

KUP LICENCJĘ
Anna Druś
Pin It email print

Gazowa kuchnia ceramiczna to polski wynalazek na światową miarę.

Na początku był Prometeusz — nie mityczny bohater, który wykradł bogom ogień, lecz innowacyjna kuchnia ceramiczna skonstruowana i opatentowana przez polskiego elektronika — Stanisława Szylinga, byłego inżyniera w zakładach Diora.

W latach 90. spodobały się jego żonie kuchnie ceramiczne, ówczesna nowość w Polsce, gdzie z kuchnią elektryczną kojarzyły się jedynie wolno nagrzewające się siermiężne grzałki. Ceramiczne wymagały jednak prądu trójfazowego nieobecnego w blokowiskach. Tam dostępny był gaz.

Aby spełnić marzenie żony, Stanisław Szyling opracował sposób na połączenie designu nowej płyty elektrycznej z palnikiem gazowym. Przypomniał sobie o niemieckim pomyśle z lat 70. — schowania palników gazowych pod płytą ceramiczną. Pomysł udoskonalił i tak powstała pierwsza i nowocześniejsza wersja ceramicznej kuchni gazowej. Gałki zastąpił dotykowym panelem sterującym oraz opatentował sposób samoistnego chłodzenia palników.

Sam jednak takiego cudeńka na masową skalę produkować nie mógł. Znalazł więc inwestorów, założył spółkę i już od 2000 r. produkował kuchnię pod marką firmy Amica, której jego firma - Solgaz został poddostawcą.

Kuchnia przeszła na rynku chrzest bojowy nowinki technicznej: niektóre rozwiązania dopiero w trakcie dłuższego użytkowania ujawniały potrzebę udoskonalenia. Wszystko jednak było na bieżąco zgłaszane do Solgazu, w którym wynalazca opracowywał lepsze rozwiązania, a gaz pod szkłem doczekał się tak dobrej jakości, że może służyć za wzór za granicą.

Jak działa kuchnia gazowa bez płomienia:
Źródłem energii cieplnej jest gaz ziemny, ale jego spalanie odbywa się w środku kuchni, pod powierzchnią płyty ceramicznej. Ciepło rozchodzi się wyłącznie w wyznaczonych polach i posiada bezwładność podobną do tej z kuchni elektrycznych (grzałka stygnie wolno). Spalanie gazu odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze (800 st. C), co powoduje, że spaliny są czystsze (mniej tłustych osadów w kuchni), a paliwa zużywa się nawet do 50 proc. mniej niż w zwykłych kuchenkach gazowych.

Produkcją i udoskonalaniem kuchni gazowych bez płomienia zajmują się obecnie dwie polskie firmy: dolnośląski Solgaz oraz wielkopolskie Dynaxo, gdzie biurem rozwoju kieruje sam Stanisław Szyling.

Firmy produkują kuchnie na podstawie różnych, niezależnych patentów konstrukcyjnych. Różni je także cena: kuchnia Solgazu celuje w klientów średniozamożnych (cena trzypalnikowej to około 2 tys. zł), kuchnia od Dynaxo kierowana jest — z uwagi na rozwiązania technologiczne oraz design — na półki nieco wyższe (cena czteropalnikowej to około 3 tys. zł). Obie promowane są na targach AGD, także za granicą, gdzie gaz bez płomienia jest sensacją.

Mimo ograniczonej reklamy wiedza o innowacyjnej kuchni dociera do klientów: Solgaz sprzedaje całą produkcję na bieżąco, Dynaxo odnotowuje tendencję wzrostową, mimo iż w obu firmach głównym kanałem dystrybucji jest jedynie internet. Gazowa kuchnia ceramiczna ma bowiem liczne zalety: spala cały gaz, jest więc ekologiczna i znacznie oszczędniejsza od zwykłej, do inicjacji potrzebuje śladowych ilości prądu oraz efektywnie wykorzystuje energię cieplną.

Jej zalety bardzo przydają się w warunkach turystycznych, więc obie firmy produkują również wersję do samochodów kampingowych i jachtów. Kuchnia znacząco przewyższa także urodą zwykłe kuchnie gazowe, konkurując z kuchniami indukcyjnymi i elektrycznymi. Dynaxo dostało za swoją wersję płyty prestiżową nagrodę ministra gospodarki Dobry Wzór 2011.

— Technologię gazu pod szkłem rozwijamy od 2006 r. W tym roku zaoferujemy kolejne modele płyt i postawimy większy nacisk na ich promocję — mówi Paweł Nowak, prezes Dynaxo.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Czytaj także

Lotnisko w Helsinkach wyśledzi każdy krok pasażera Tym razem nie chodzi jednak o poprawę systemu bezpieczeństwa, ale wyników sprzedaży. Jako pierwszy na świecie nową technologię ma wprowadzić port lotniczy w Helsinkach – pisze Bloomberg. 1

Apple kupuje aplikację radiową Producent iPhone’a i iPada jest blisko zakupu aplikacji Swell, przypominającej w działaniu Pandorę. Transakcja jest warta około 30 mln USD.

Putin nominowany do tytułu „Bohatera Rosji” Dziennikarze z dalekiego wschodu Rosji zaapelowali do parlamentu, aby przyznał Władymirowi Putinowi najwyższej krajowej nagrody, tytułu „Bohatera Rosji”.

Przyciągnąć klientów blokując im smartfony Podczas, gdy coraz więcej kawiarni chce wabić klientów bezpłatnym dostępem do wi-fi, w kanadyjskim Vancouver powstała taka, która chciała ich przyciągnąć blokadą na internet i fale komórkowe. I przyciągnęła.

Rekord wydatków na podróże służbowe Globalne wydatki na podróże służbowe mają w 2014 r. osiągnąć rekordowy poziom 1,18 bln USD, prognozuje The Global Business Travel Association . Oznaczałoby to wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym o 7 proc., informuje Reuters.

Panasonic zainwestuje w fabrykę ogniw Tesli Panasonic, japoński producent elektroniki zamierza zainwestować na początek od 20 do 30 mld jenów (200-300 mln USD) w planowaną fabrykę ogniw litowo-jonowych koncernu Tesla Motors, w Stanach Zjednoczonych, informuje Reuters.

Udane półrocze Huawei Chiński koncern Huawei Technologies ma powody do zadowolenia. W pierwszym półroczu 2014 r. spółka dostarczyła na globalny rynek 34,27 mln smartfonów, co w porównaniu z analogicznym okresem minionego roku oznacza wzrost o 62 proc., informuje Reuters.

Jak zarabia się w Apple Apple uwodzi swoich fanów stylem produktów, a to przekłada się na płace w koncernie. Na czele listy najlepiej opłacanych posad jest projektant.

Nissan zyskuje, bo spodobał się w Chinach Koncern Nissan Motor coraz lepiej radzi sobie na największym rynku motoryzacyjnym świata i zaprezentował wyniki lepsze od oczekiwań analityków.

5 najczęstszych błędów w CV Rynek pracy: Ponad połowa podań o pracę jest odrzucana już na wstępnym etapie weryfikacji z powodu błędów w CV — wynika z danych agencji Work Service.

więcej

Aktualny numer

PB Weekend