PB Weekend | Puls Biznesu
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Polak potrafi: gaz bez płomienia

KUP LICENCJĘ
Anna Druś
Pin It email print

Gazowa kuchnia ceramiczna to polski wynalazek na światową miarę.

Na początku był Prometeusz — nie mityczny bohater, który wykradł bogom ogień, lecz innowacyjna kuchnia ceramiczna skonstruowana i opatentowana przez polskiego elektronika — Stanisława Szylinga, byłego inżyniera w zakładach Diora.

W latach 90. spodobały się jego żonie kuchnie ceramiczne, ówczesna nowość w Polsce, gdzie z kuchnią elektryczną kojarzyły się jedynie wolno nagrzewające się siermiężne grzałki. Ceramiczne wymagały jednak prądu trójfazowego nieobecnego w blokowiskach. Tam dostępny był gaz.

Aby spełnić marzenie żony, Stanisław Szyling opracował sposób na połączenie designu nowej płyty elektrycznej z palnikiem gazowym. Przypomniał sobie o niemieckim pomyśle z lat 70. — schowania palników gazowych pod płytą ceramiczną. Pomysł udoskonalił i tak powstała pierwsza i nowocześniejsza wersja ceramicznej kuchni gazowej. Gałki zastąpił dotykowym panelem sterującym oraz opatentował sposób samoistnego chłodzenia palników.

Sam jednak takiego cudeńka na masową skalę produkować nie mógł. Znalazł więc inwestorów, założył spółkę i już od 2000 r. produkował kuchnię pod marką firmy Amica, której jego firma - Solgaz został poddostawcą.

Kuchnia przeszła na rynku chrzest bojowy nowinki technicznej: niektóre rozwiązania dopiero w trakcie dłuższego użytkowania ujawniały potrzebę udoskonalenia. Wszystko jednak było na bieżąco zgłaszane do Solgazu, w którym wynalazca opracowywał lepsze rozwiązania, a gaz pod szkłem doczekał się tak dobrej jakości, że może służyć za wzór za granicą.

Jak działa kuchnia gazowa bez płomienia:
Źródłem energii cieplnej jest gaz ziemny, ale jego spalanie odbywa się w środku kuchni, pod powierzchnią płyty ceramicznej. Ciepło rozchodzi się wyłącznie w wyznaczonych polach i posiada bezwładność podobną do tej z kuchni elektrycznych (grzałka stygnie wolno). Spalanie gazu odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze (800 st. C), co powoduje, że spaliny są czystsze (mniej tłustych osadów w kuchni), a paliwa zużywa się nawet do 50 proc. mniej niż w zwykłych kuchenkach gazowych.

Produkcją i udoskonalaniem kuchni gazowych bez płomienia zajmują się obecnie dwie polskie firmy: dolnośląski Solgaz oraz wielkopolskie Dynaxo, gdzie biurem rozwoju kieruje sam Stanisław Szyling.

Firmy produkują kuchnie na podstawie różnych, niezależnych patentów konstrukcyjnych. Różni je także cena: kuchnia Solgazu celuje w klientów średniozamożnych (cena trzypalnikowej to około 2 tys. zł), kuchnia od Dynaxo kierowana jest — z uwagi na rozwiązania technologiczne oraz design — na półki nieco wyższe (cena czteropalnikowej to około 3 tys. zł). Obie promowane są na targach AGD, także za granicą, gdzie gaz bez płomienia jest sensacją.

Mimo ograniczonej reklamy wiedza o innowacyjnej kuchni dociera do klientów: Solgaz sprzedaje całą produkcję na bieżąco, Dynaxo odnotowuje tendencję wzrostową, mimo iż w obu firmach głównym kanałem dystrybucji jest jedynie internet. Gazowa kuchnia ceramiczna ma bowiem liczne zalety: spala cały gaz, jest więc ekologiczna i znacznie oszczędniejsza od zwykłej, do inicjacji potrzebuje śladowych ilości prądu oraz efektywnie wykorzystuje energię cieplną.

Jej zalety bardzo przydają się w warunkach turystycznych, więc obie firmy produkują również wersję do samochodów kampingowych i jachtów. Kuchnia znacząco przewyższa także urodą zwykłe kuchnie gazowe, konkurując z kuchniami indukcyjnymi i elektrycznymi. Dynaxo dostało za swoją wersję płyty prestiżową nagrodę ministra gospodarki Dobry Wzór 2011.

— Technologię gazu pod szkłem rozwijamy od 2006 r. W tym roku zaoferujemy kolejne modele płyt i postawimy większy nacisk na ich promocję — mówi Paweł Nowak, prezes Dynaxo.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Czytaj także

USA: senatorowie wzywają FIFA do odebrania Rosji mundialu 2018 Grupa amerykańskich senatorów napisała do szefa Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) Seppa Blattera, "usilnie zachęcając" do odebrania Rosji "przywileju" organizowania Pucharu Świata w 2018 roku z powodu jej roli w kryzysie ukraińskim i okupacji Krymu.

10 najśmieszniejszych pomysłów z cyklu "Z czego żyją ludzie" Mamy Prima aprilis, czyli dzień żartów i śmiechu, więc szukamy sposobów zarobku, które wywołują uśmiech na twarzy.

Microsoft pokazał nową hybrydę Amerykański gigant zaprezentował trzecie wcielenie tabletu Surface. Gadżet trafi na rynek w maju i ma walczyć o klientów z iPadem od Apple.

Rękopis "American Pie" trafi na aukcję Rękopis z jednego z najbardziej popularnych utworów śpiewanych w barach zatytułowanego "American Pie" trafi w kwietniu na aukcję. Cena wywoławcza to co najmniej 1 mln USD, informuje agencja Bloomberg.

10 (co najmniej) najlepszych żartów primaaprilisowych 1 kwietnia dzień jak co dzień? Nic bardziej mylnego. To okazja do żartów, z których folgują sobie nawet poważne, opiniotwórcze media. Oto garść tematów, spraw które stały się obiektem żartów.

Rzymski uniwersytet rusza z kursami egzorcyzmu Europejski Uniwersytet w Rzymie uruchomi w tym miesiącu kursy egzorcyzmu, na których studenci będą się szkolić jak pomóc ludziom pozbyć się demonów, poinformował Rai News.

Veno aka Erne pokochało Minecrafta Veno zainwestował w produkcję gry wzorowanej na kultowym Minecraftcie. Możliwe, że wykopie z niej zyski wcześniej niż z projektu superauta.

Primaaprilisowy Pac-Man na ulicach Google Maps Google przygotował wyjątkową niespodziankę z okazji 1 kwietnia. W szczególności powinna ona przypaść do gustu miłośnikom giełd komputerowych.

Honda stawia na mały rozmiar Niewielki roadster nie powala na kolana liczbą koni mechanicznych, ale ma w sobie sporo sportowego charakteru.

Ożywienie we francuskiej motoryzacji Marzec przyniósł ożywienia na francuskim rynku samochodowym. Odnotowany wzrost sprzedaży zaowocował podwyższeniem prognozy na cały 2015 r. przez branżowe stowarzyszenie CCFA, informuje Reuters.

Telefon wykonany z trawy Jeśli masz dosyć aluminium i plastiku, to mamy coś w sam raz dla ciebie. Brytyjczycy marzą o ekologicznych i stylowych telefonach.

Aktualny numer

PB Weekend