PB.pl Who is who Notowania Prenumerata
PB Weekend | Puls Biznesu
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Polak potrafi: gaz bez płomienia

KUP LICENCJĘ
Anna Druś
Pin It email print

Gazowa kuchnia ceramiczna to polski wynalazek na światową miarę.

Na początku był Prometeusz — nie mityczny bohater, który wykradł bogom ogień, lecz innowacyjna kuchnia ceramiczna skonstruowana i opatentowana przez polskiego elektronika — Stanisława Szylinga, byłego inżyniera w zakładach Diora.

W latach 90. spodobały się jego żonie kuchnie ceramiczne, ówczesna nowość w Polsce, gdzie z kuchnią elektryczną kojarzyły się jedynie wolno nagrzewające się siermiężne grzałki. Ceramiczne wymagały jednak prądu trójfazowego nieobecnego w blokowiskach. Tam dostępny był gaz.

Aby spełnić marzenie żony, Stanisław Szyling opracował sposób na połączenie designu nowej płyty elektrycznej z palnikiem gazowym. Przypomniał sobie o niemieckim pomyśle z lat 70. — schowania palników gazowych pod płytą ceramiczną. Pomysł udoskonalił i tak powstała pierwsza i nowocześniejsza wersja ceramicznej kuchni gazowej. Gałki zastąpił dotykowym panelem sterującym oraz opatentował sposób samoistnego chłodzenia palników.

Sam jednak takiego cudeńka na masową skalę produkować nie mógł. Znalazł więc inwestorów, założył spółkę i już od 2000 r. produkował kuchnię pod marką firmy Amica, której jego firma - Solgaz został poddostawcą.

Kuchnia przeszła na rynku chrzest bojowy nowinki technicznej: niektóre rozwiązania dopiero w trakcie dłuższego użytkowania ujawniały potrzebę udoskonalenia. Wszystko jednak było na bieżąco zgłaszane do Solgazu, w którym wynalazca opracowywał lepsze rozwiązania, a gaz pod szkłem doczekał się tak dobrej jakości, że może służyć za wzór za granicą.

Jak działa kuchnia gazowa bez płomienia:
Źródłem energii cieplnej jest gaz ziemny, ale jego spalanie odbywa się w środku kuchni, pod powierzchnią płyty ceramicznej. Ciepło rozchodzi się wyłącznie w wyznaczonych polach i posiada bezwładność podobną do tej z kuchni elektrycznych (grzałka stygnie wolno). Spalanie gazu odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze (800 st. C), co powoduje, że spaliny są czystsze (mniej tłustych osadów w kuchni), a paliwa zużywa się nawet do 50 proc. mniej niż w zwykłych kuchenkach gazowych.

Produkcją i udoskonalaniem kuchni gazowych bez płomienia zajmują się obecnie dwie polskie firmy: dolnośląski Solgaz oraz wielkopolskie Dynaxo, gdzie biurem rozwoju kieruje sam Stanisław Szyling.

Firmy produkują kuchnie na podstawie różnych, niezależnych patentów konstrukcyjnych. Różni je także cena: kuchnia Solgazu celuje w klientów średniozamożnych (cena trzypalnikowej to około 2 tys. zł), kuchnia od Dynaxo kierowana jest — z uwagi na rozwiązania technologiczne oraz design — na półki nieco wyższe (cena czteropalnikowej to około 3 tys. zł). Obie promowane są na targach AGD, także za granicą, gdzie gaz bez płomienia jest sensacją.

Mimo ograniczonej reklamy wiedza o innowacyjnej kuchni dociera do klientów: Solgaz sprzedaje całą produkcję na bieżąco, Dynaxo odnotowuje tendencję wzrostową, mimo iż w obu firmach głównym kanałem dystrybucji jest jedynie internet. Gazowa kuchnia ceramiczna ma bowiem liczne zalety: spala cały gaz, jest więc ekologiczna i znacznie oszczędniejsza od zwykłej, do inicjacji potrzebuje śladowych ilości prądu oraz efektywnie wykorzystuje energię cieplną.

Jej zalety bardzo przydają się w warunkach turystycznych, więc obie firmy produkują również wersję do samochodów kampingowych i jachtów. Kuchnia znacząco przewyższa także urodą zwykłe kuchnie gazowe, konkurując z kuchniami indukcyjnymi i elektrycznymi. Dynaxo dostało za swoją wersję płyty prestiżową nagrodę ministra gospodarki Dobry Wzór 2011.

— Technologię gazu pod szkłem rozwijamy od 2006 r. W tym roku zaoferujemy kolejne modele płyt i postawimy większy nacisk na ich promocję — mówi Paweł Nowak, prezes Dynaxo.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Czytaj także

Najmocniejszy VW Golf w historii (GALERIA) Volkswagen pokaże podczas Auto China 2014 sportowego Golfa o mocy 400 koni mechanicznych.

Pierwsze zatrzymanie w sprawie Heartbleed Młody mieszkaniec Kanady jest pierwszą osobą, która została aresztowana w związku z luką w oprogramowaniu szyfrującym, którą nazwano Heartbleed.

Houseboaty opanowują Mazury Pływające luksusowe domy, tzw. houseboaty, opanowują Mazury. Właściciele firm czarterowych mówią, że ich popularność jest porównywalna do żaglówek. Dlatego szanujące się firmy czarterowe za punkt honoru stawiają sobie posiadanie w ofercie houseboata.

Premier Turcji złożył pozew ws. Twittera Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan wystąpił w piątek z pozwem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie domniemanego naruszenia prywatności jego własnej osoby przez media społecznościowe - poinformował Reuters, powołując się na przedstawiciela urzędu premiera.

Polacy na wakacje wybierają głównie Grecję i Turcję Grecja, Turcja, Chorwacja i Bułgaria są najczęściej wybierane przez Polaków na wypoczynek w nadchodzące wakacje - wynika z informacji zebranych przez PAP w biurach podróży. Wiele osób łączy w tym roku Wielkanoc z weekendem majowym i wyjeżdża np. do Turcji.

McLaren nie zrobi SUV-a McLaren Automotive, znany producent aut sportowych, w tym bolidów formuły 1, zadeklarował, że nie będzie produkował popularnych ostatnio aut klasy SUV.

Mega brylant idzie pod młotek Jeden z największych na świecie żółtych brylantów zostanie wystawiony w Genewie na licytację przez Sotheby's, informuje The Local.

Paryż będzie miał pierwszy luksusowy hotel dla kotów (WIDEO) W Paryżu otwarty zostanie pierwszy luksusowy hotel dla kotów we Francji. Nazywa się „Aristide”. Wynajem jednego z jego 20 pokoi kosztować będzie 65 EUR za dobę.

Rząd Włoch licytuje na eBayu luksusowe auta Rząd Włoch w ramach łatania dziury budżetowej wystawił na portal aukcyjnym eBay 52 luksusowe auta, które sprzedał w sumie za 371 400 EUR, informuje The Local. 1

Ile papieru zużywają polscy urzędnicy (INFOGRAFIKA) 43 tony - tyle papieru zużywają dziennie polscy urzędnicy - wynika z wyliczeń Rhenus Data Office Polska, oferującej usługi w obszarze zarządzania dokumentami. 2

więcej

Aktualny numer

PB Weekend