PB Weekend | Puls Biznesu
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Polak potrafi: gaz bez płomienia

KUP LICENCJĘ
Anna Druś
Pin It email print

Gazowa kuchnia ceramiczna to polski wynalazek na światową miarę.

Na początku był Prometeusz — nie mityczny bohater, który wykradł bogom ogień, lecz innowacyjna kuchnia ceramiczna skonstruowana i opatentowana przez polskiego elektronika — Stanisława Szylinga, byłego inżyniera w zakładach Diora.

W latach 90. spodobały się jego żonie kuchnie ceramiczne, ówczesna nowość w Polsce, gdzie z kuchnią elektryczną kojarzyły się jedynie wolno nagrzewające się siermiężne grzałki. Ceramiczne wymagały jednak prądu trójfazowego nieobecnego w blokowiskach. Tam dostępny był gaz.

Aby spełnić marzenie żony, Stanisław Szyling opracował sposób na połączenie designu nowej płyty elektrycznej z palnikiem gazowym. Przypomniał sobie o niemieckim pomyśle z lat 70. — schowania palników gazowych pod płytą ceramiczną. Pomysł udoskonalił i tak powstała pierwsza i nowocześniejsza wersja ceramicznej kuchni gazowej. Gałki zastąpił dotykowym panelem sterującym oraz opatentował sposób samoistnego chłodzenia palników.

Sam jednak takiego cudeńka na masową skalę produkować nie mógł. Znalazł więc inwestorów, założył spółkę i już od 2000 r. produkował kuchnię pod marką firmy Amica, której jego firma - Solgaz został poddostawcą.

Kuchnia przeszła na rynku chrzest bojowy nowinki technicznej: niektóre rozwiązania dopiero w trakcie dłuższego użytkowania ujawniały potrzebę udoskonalenia. Wszystko jednak było na bieżąco zgłaszane do Solgazu, w którym wynalazca opracowywał lepsze rozwiązania, a gaz pod szkłem doczekał się tak dobrej jakości, że może służyć za wzór za granicą.

Jak działa kuchnia gazowa bez płomienia:
Źródłem energii cieplnej jest gaz ziemny, ale jego spalanie odbywa się w środku kuchni, pod powierzchnią płyty ceramicznej. Ciepło rozchodzi się wyłącznie w wyznaczonych polach i posiada bezwładność podobną do tej z kuchni elektrycznych (grzałka stygnie wolno). Spalanie gazu odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze (800 st. C), co powoduje, że spaliny są czystsze (mniej tłustych osadów w kuchni), a paliwa zużywa się nawet do 50 proc. mniej niż w zwykłych kuchenkach gazowych.

Produkcją i udoskonalaniem kuchni gazowych bez płomienia zajmują się obecnie dwie polskie firmy: dolnośląski Solgaz oraz wielkopolskie Dynaxo, gdzie biurem rozwoju kieruje sam Stanisław Szyling.

Firmy produkują kuchnie na podstawie różnych, niezależnych patentów konstrukcyjnych. Różni je także cena: kuchnia Solgazu celuje w klientów średniozamożnych (cena trzypalnikowej to około 2 tys. zł), kuchnia od Dynaxo kierowana jest — z uwagi na rozwiązania technologiczne oraz design — na półki nieco wyższe (cena czteropalnikowej to około 3 tys. zł). Obie promowane są na targach AGD, także za granicą, gdzie gaz bez płomienia jest sensacją.

Mimo ograniczonej reklamy wiedza o innowacyjnej kuchni dociera do klientów: Solgaz sprzedaje całą produkcję na bieżąco, Dynaxo odnotowuje tendencję wzrostową, mimo iż w obu firmach głównym kanałem dystrybucji jest jedynie internet. Gazowa kuchnia ceramiczna ma bowiem liczne zalety: spala cały gaz, jest więc ekologiczna i znacznie oszczędniejsza od zwykłej, do inicjacji potrzebuje śladowych ilości prądu oraz efektywnie wykorzystuje energię cieplną.

Jej zalety bardzo przydają się w warunkach turystycznych, więc obie firmy produkują również wersję do samochodów kampingowych i jachtów. Kuchnia znacząco przewyższa także urodą zwykłe kuchnie gazowe, konkurując z kuchniami indukcyjnymi i elektrycznymi. Dynaxo dostało za swoją wersję płyty prestiżową nagrodę ministra gospodarki Dobry Wzór 2011.

— Technologię gazu pod szkłem rozwijamy od 2006 r. W tym roku zaoferujemy kolejne modele płyt i postawimy większy nacisk na ich promocję — mówi Paweł Nowak, prezes Dynaxo.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Czytaj także

Polacy nie są roszczeniowi wobec linii lotniczych Większość polskich pasażerów oddaje pieniądze przewoźnikom w prezencie, bo nie zna swoich praw i pochopnie rezygnuje z możliwości, jakie daje im prawo. W ten sposób podarowali już liniom 1 mld zł.

Spielberg zostawił 300 EUR napiwku Amerykański reżyser Steven Spielberg zaskoczył obsługę restauracji na pewnej włoskiej wyspie zostawiając 300 EUR napiwku, poinformował portal The Local.

2300 zł na wyprawkę w KGHM Nie wszyscy odczują początek roku w portfelach. Na jedno dziecko pracownicy KGHM dostali 2294,71 zł brutto tak zwanego „kredkowego” – czytamy na stronach miedziowo.pl.

Spadają przychody światowej stolicy hazardu Przychody z hazardu w Makao spadły w sierpniu o 6,1 proc. w ujęciu rocznym. To już trzeci miesiąc z rzędu spadków, który jest wynikiem nasilonej kampanii Chin przeciwko korupcji, informuje Reuters.

Włodarczyk pobiła rekord świata Anita Włodarczyk (RKS Skra Warszawa) została ponownie rekordzistką świata w rzucie młotem. Na mityngu w Berlinie uzyskała rezultat 79,58 m, poprawiając najlepszy rezultat Niemki Betty Heidler sprzed trzech lat o 16 centymetrów.

Rzucił pracę w finansach, żeby grać (Z CZEGO ŻYJĄ LUDZIE) Ben Wu ukończył studia w 2009 r. i niemal od razu znalazł dobrze płatną pracę. Trzy lata później ją rzucił i został profesjonalnym graczem komputerowym.

Angielskie kluby wydały rekordowe 1,2 mld USD Zespoły angielskiej Premier League wydały na piłkarzy podczas letniego okienka transferowego rekordową sumę 1,2 mld USD, poinformowała firma Deloitte.

Aston Martin może być twój za 39,99 USD Najnowszy model Aston Martina jest w zasięgu ręki zwykłych zjadaczy chleba, ale niestety tylko w grze komputerowej.

Bój o rynek wirtualnych asystentów Choć Microsoft ma Cortanę, Apple Siri, a Google usługę Now, to bój o rynek „inteligentnych pomocników” dopiero się rozpoczyna.

GIODO potępia kamerki w autach Kierowców, którzy nagrywają kamerkami łamanie przepisów przez innych użytkowników dróg, generalny inspektor ochrony danych osobowych ostrzega na łamach „Gazety Wyborczej”, że mogą łamać prawo. 3

więcej

Aktualny numer

PB Weekend