PB Weekend | Puls Biznesu
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Polak potrafi: gaz bez płomienia

KUP LICENCJĘ
Anna Druś
Pin It email print

Gazowa kuchnia ceramiczna to polski wynalazek na światową miarę.

Na początku był Prometeusz — nie mityczny bohater, który wykradł bogom ogień, lecz innowacyjna kuchnia ceramiczna skonstruowana i opatentowana przez polskiego elektronika — Stanisława Szylinga, byłego inżyniera w zakładach Diora.

W latach 90. spodobały się jego żonie kuchnie ceramiczne, ówczesna nowość w Polsce, gdzie z kuchnią elektryczną kojarzyły się jedynie wolno nagrzewające się siermiężne grzałki. Ceramiczne wymagały jednak prądu trójfazowego nieobecnego w blokowiskach. Tam dostępny był gaz.

Aby spełnić marzenie żony, Stanisław Szyling opracował sposób na połączenie designu nowej płyty elektrycznej z palnikiem gazowym. Przypomniał sobie o niemieckim pomyśle z lat 70. — schowania palników gazowych pod płytą ceramiczną. Pomysł udoskonalił i tak powstała pierwsza i nowocześniejsza wersja ceramicznej kuchni gazowej. Gałki zastąpił dotykowym panelem sterującym oraz opatentował sposób samoistnego chłodzenia palników.

Sam jednak takiego cudeńka na masową skalę produkować nie mógł. Znalazł więc inwestorów, założył spółkę i już od 2000 r. produkował kuchnię pod marką firmy Amica, której jego firma - Solgaz został poddostawcą.

Kuchnia przeszła na rynku chrzest bojowy nowinki technicznej: niektóre rozwiązania dopiero w trakcie dłuższego użytkowania ujawniały potrzebę udoskonalenia. Wszystko jednak było na bieżąco zgłaszane do Solgazu, w którym wynalazca opracowywał lepsze rozwiązania, a gaz pod szkłem doczekał się tak dobrej jakości, że może służyć za wzór za granicą.

Jak działa kuchnia gazowa bez płomienia:
Źródłem energii cieplnej jest gaz ziemny, ale jego spalanie odbywa się w środku kuchni, pod powierzchnią płyty ceramicznej. Ciepło rozchodzi się wyłącznie w wyznaczonych polach i posiada bezwładność podobną do tej z kuchni elektrycznych (grzałka stygnie wolno). Spalanie gazu odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze (800 st. C), co powoduje, że spaliny są czystsze (mniej tłustych osadów w kuchni), a paliwa zużywa się nawet do 50 proc. mniej niż w zwykłych kuchenkach gazowych.

Produkcją i udoskonalaniem kuchni gazowych bez płomienia zajmują się obecnie dwie polskie firmy: dolnośląski Solgaz oraz wielkopolskie Dynaxo, gdzie biurem rozwoju kieruje sam Stanisław Szyling.

Firmy produkują kuchnie na podstawie różnych, niezależnych patentów konstrukcyjnych. Różni je także cena: kuchnia Solgazu celuje w klientów średniozamożnych (cena trzypalnikowej to około 2 tys. zł), kuchnia od Dynaxo kierowana jest — z uwagi na rozwiązania technologiczne oraz design — na półki nieco wyższe (cena czteropalnikowej to około 3 tys. zł). Obie promowane są na targach AGD, także za granicą, gdzie gaz bez płomienia jest sensacją.

Mimo ograniczonej reklamy wiedza o innowacyjnej kuchni dociera do klientów: Solgaz sprzedaje całą produkcję na bieżąco, Dynaxo odnotowuje tendencję wzrostową, mimo iż w obu firmach głównym kanałem dystrybucji jest jedynie internet. Gazowa kuchnia ceramiczna ma bowiem liczne zalety: spala cały gaz, jest więc ekologiczna i znacznie oszczędniejsza od zwykłej, do inicjacji potrzebuje śladowych ilości prądu oraz efektywnie wykorzystuje energię cieplną.

Jej zalety bardzo przydają się w warunkach turystycznych, więc obie firmy produkują również wersję do samochodów kampingowych i jachtów. Kuchnia znacząco przewyższa także urodą zwykłe kuchnie gazowe, konkurując z kuchniami indukcyjnymi i elektrycznymi. Dynaxo dostało za swoją wersję płyty prestiżową nagrodę ministra gospodarki Dobry Wzór 2011.

— Technologię gazu pod szkłem rozwijamy od 2006 r. W tym roku zaoferujemy kolejne modele płyt i postawimy większy nacisk na ich promocję — mówi Paweł Nowak, prezes Dynaxo.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Czytaj także

Oto najbogatszy celebryta według "Forbesa" Amerykański bokser Floyd Mayweather Jr zajmuje wg "Forbesa" pierwsze miejsce na liście najbogatszych celebrytów, biorąc pod uwagę dochody z ostatniego roku. Zarobił w tym czasie 300 mln dol., w tym ok. 275 mln za zwycięską "walkę stulecia" z Mannym Pacquiao.

Rekordowa popularność ministra finansów Schaeublego Forsujący twardy kurs w rokowaniach w sprawie rozwiązania greckiego kryzysu zadłużeniowego minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble cieszy się obecnie w swej ojczyźnie rekordowo wysoką popularnością - podała w czwartek niemiecka telewizja publiczna ARD.

Trwa Brave Kids - festiwal dzieci świata Dziś w pięciu miastach Polski można bezpłatnie zobaczyć występy dzieciaków z różnych zakątków świata, przygotowujących wspólny spektakl w ramach Brave Kids. Nie zabrakło wśród nich dzieci z Nepalu, dotkniętych niedawnym trzęsieniem ziemi. Finałowy koncert odbędzie się 10 lipca we Wrocławiu.

Komorowski zapowiada założenie własnego instytutu Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział w czwartek we Lwowie, że po zakończeniu kadencji na stanowisku szefa państwa założy instytut, którego działalność będzie skupiać się m.in. na relacjach polsko-ukraińskich.

Richard Branson przeciw dress code w pracy Właściciel spółek Virgin miliarder Richard Branson napisał dziś na swoim blogu odezwę do pracodawców "Porzućmy dress code". Zachęcił, by pozwalali pracownikom przychodzić latem do pracy w mniej formalnym stroju. To jego odpowiedź na dykusję trwającą od kilku dni Wielkiej Brytanii.

Grecja nie ma jak wydrukować drachm Nawet gdyby chciała, Grecja nie ma już możliwości wydrukowania drachm, ujawnił minister finansów Yanis Varoufakis,

Norwegowie zbulwersowani żebrzącymi Polakami Dwaj młodzi Polacy przyciągnęli uwagę norweskich mediów. Na ulicach Oslo proszą o pieniądze z kartką: „Nie jesteśmy chorzy. Nie mamy dzieci. Zbieramy na piwo”.

Pałac Radziwiłłów zostanie sprzedany na aukcji Dawny pałac Radziwiłłów w Zdzięciole w obwodzie grodzieńskim Białorusi zostanie sprzedany na aukcji – poinformował w czwartek dziennik „Komsomolskaja Prawda w Biełorussii”. Cena wywoławcza za budynek wynosi 117 tysięcy dolarów.

Porady biznesowe Kim Kardashian Jej majątek wyceniany jest na 85 mln USD, na rynek trafiła właśnie jej książka, ma również swoją aplikację mobilną, linię odzieżową oraz reality show. W rozmowie z portalem MarketWatch zdradziła kilka tajemnic biznesowych.

"Jeden dolar" Warhola sprzedany za 32,6 mln USD Hitem lipcowej aukcji dzieł sztuki współczesnej Sotherby’s w Londynie okazał się obraz uwielbianego przez inwestorów Andy’ego Warhola. Mimo rekordowej sprzedaży, wielkości 203,6 mln USD, komentatorzy oceniają, że aukcja była wyjątkowo "spokojna".

Więcej kobiet-naukowców w zestawach LEGO Duńska firma LEGO, twórca popularnych klocków, zestawów i figurek poinformowała, że wprowadzi na rynek więcej figurek kobiet-naukowców.

Aktualny numer

PB Weekend