PB Weekend | Puls Biznesu
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Polak potrafi: gaz bez płomienia

KUP LICENCJĘ
Anna Druś
Pin It email print

Gazowa kuchnia ceramiczna to polski wynalazek na światową miarę.

Na początku był Prometeusz — nie mityczny bohater, który wykradł bogom ogień, lecz innowacyjna kuchnia ceramiczna skonstruowana i opatentowana przez polskiego elektronika — Stanisława Szylinga, byłego inżyniera w zakładach Diora.

W latach 90. spodobały się jego żonie kuchnie ceramiczne, ówczesna nowość w Polsce, gdzie z kuchnią elektryczną kojarzyły się jedynie wolno nagrzewające się siermiężne grzałki. Ceramiczne wymagały jednak prądu trójfazowego nieobecnego w blokowiskach. Tam dostępny był gaz.

Aby spełnić marzenie żony, Stanisław Szyling opracował sposób na połączenie designu nowej płyty elektrycznej z palnikiem gazowym. Przypomniał sobie o niemieckim pomyśle z lat 70. — schowania palników gazowych pod płytą ceramiczną. Pomysł udoskonalił i tak powstała pierwsza i nowocześniejsza wersja ceramicznej kuchni gazowej. Gałki zastąpił dotykowym panelem sterującym oraz opatentował sposób samoistnego chłodzenia palników.

Sam jednak takiego cudeńka na masową skalę produkować nie mógł. Znalazł więc inwestorów, założył spółkę i już od 2000 r. produkował kuchnię pod marką firmy Amica, której jego firma - Solgaz został poddostawcą.

Kuchnia przeszła na rynku chrzest bojowy nowinki technicznej: niektóre rozwiązania dopiero w trakcie dłuższego użytkowania ujawniały potrzebę udoskonalenia. Wszystko jednak było na bieżąco zgłaszane do Solgazu, w którym wynalazca opracowywał lepsze rozwiązania, a gaz pod szkłem doczekał się tak dobrej jakości, że może służyć za wzór za granicą.

Jak działa kuchnia gazowa bez płomienia:
Źródłem energii cieplnej jest gaz ziemny, ale jego spalanie odbywa się w środku kuchni, pod powierzchnią płyty ceramicznej. Ciepło rozchodzi się wyłącznie w wyznaczonych polach i posiada bezwładność podobną do tej z kuchni elektrycznych (grzałka stygnie wolno). Spalanie gazu odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze (800 st. C), co powoduje, że spaliny są czystsze (mniej tłustych osadów w kuchni), a paliwa zużywa się nawet do 50 proc. mniej niż w zwykłych kuchenkach gazowych.

Produkcją i udoskonalaniem kuchni gazowych bez płomienia zajmują się obecnie dwie polskie firmy: dolnośląski Solgaz oraz wielkopolskie Dynaxo, gdzie biurem rozwoju kieruje sam Stanisław Szyling.

Firmy produkują kuchnie na podstawie różnych, niezależnych patentów konstrukcyjnych. Różni je także cena: kuchnia Solgazu celuje w klientów średniozamożnych (cena trzypalnikowej to około 2 tys. zł), kuchnia od Dynaxo kierowana jest — z uwagi na rozwiązania technologiczne oraz design — na półki nieco wyższe (cena czteropalnikowej to około 3 tys. zł). Obie promowane są na targach AGD, także za granicą, gdzie gaz bez płomienia jest sensacją.

Mimo ograniczonej reklamy wiedza o innowacyjnej kuchni dociera do klientów: Solgaz sprzedaje całą produkcję na bieżąco, Dynaxo odnotowuje tendencję wzrostową, mimo iż w obu firmach głównym kanałem dystrybucji jest jedynie internet. Gazowa kuchnia ceramiczna ma bowiem liczne zalety: spala cały gaz, jest więc ekologiczna i znacznie oszczędniejsza od zwykłej, do inicjacji potrzebuje śladowych ilości prądu oraz efektywnie wykorzystuje energię cieplną.

Jej zalety bardzo przydają się w warunkach turystycznych, więc obie firmy produkują również wersję do samochodów kampingowych i jachtów. Kuchnia znacząco przewyższa także urodą zwykłe kuchnie gazowe, konkurując z kuchniami indukcyjnymi i elektrycznymi. Dynaxo dostało za swoją wersję płyty prestiżową nagrodę ministra gospodarki Dobry Wzór 2011.

— Technologię gazu pod szkłem rozwijamy od 2006 r. W tym roku zaoferujemy kolejne modele płyt i postawimy większy nacisk na ich promocję — mówi Paweł Nowak, prezes Dynaxo.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Czytaj także

Następcy AKMS i P-64 Powiększa się rodzina polskich karabinków modułowych MSBS -5,56, następców popularnego AKMS. Poza wersją bezkolbową i klasyczną jest już wersja z granatnikiem i kompanii reprezentacyjnej. Fabryka Broni stworzyła też nowy pistolet - PR-15 RAGUN.

Rośnie kolekcjonerska gorączka Star Wars Ogromne oczekiwania odnośnie pierwszej od 10 lat produkcji filmowej z legendarnego uniwersum „Star Wars” rozbudza apetyty kolekcjonerów i podbija ceny na aukcjach przedmiotów, zabawek i gadżetów związanych ze starszymi produkcjami tej serii.

Polsko-norweska obrona finansowa Polska i Norwegia będą razem realizować politykę zakupu technologii wojskowych oraz wspólne projekty w dziedzinie obronności. Pierwszych efektów tego porozumienia można się spodziewać jeszcze w obecnym roku.

Huawei ma rywala dla iPhone’a Chiński koncern Huawei Technologies pokazał nowy smartfon, który ma rywalizować na rynku z telefonami z wyższej półki produkowanymi przez Samsunga i Apple.

Tesla: we wrześniu pierwsze SUV-y Elon Musk, miliarder i prezes koncernu Tesla Motors poinformował, że pierwsze egzemplarze długo oczekiwanego elektrycznego SUV-a trafią do klientów 29 września.

Rolls-Royce zapowiada nowy model Brytyjski producent luksusowych samochodów pokazał fragmenty nowego modelu, który zadebiutuje podczas zbliżającego się salonu samochodowego we Frankfurcie.

Panasonic znów zaoferuje gramofon Technics Panasonic postanowił znów zaoferować gramofon Technics. To skutek nieustających apeli fanów i dyskdżokejów, pisze The Wall Street Journal.

Psie kupy zasilą latarnie uliczne Liczba psów w domach Amerykanów rośnie lawinowo, podobnie z pozostawionymi przez nich odchodami. Dlatego przedsiębiorczy nowojorczyk zaproponował władzom budowę spalarni, zamieniających psie odchody w biopaliwo - pisze " The Economist".

Ruszyły targi MSPO 2015 XXIII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego Kielce 2015 - największa wystawa i targi przemysłu obronnego w Środkowej i Wschodniej zgromadził rekordową liczbę 550 wystawców z 30 krajów na powierzchni 27 tys. m kw.

Norwegia wysyła skazańców do holenderskich więzień Norwegia wysłała pierwszą grupę skazańców do więzień w Holandii, którzy z powodu braku miejsc nie mogli odbyć kary w kraju, informuje “The Local”.

Pochówek na Księżycu za 12 tys. USD Firma pogrzebowa Elysium Space wprowadziła do swojej oferty księżycową ceremonię, która polega na wysłaniu skremowanych szczątek na księżyc. Dla pierwszych 50 chętnych cena promocyjna – 9950 USD, później normalna cena to 11 950 USD, informuje CNBC.

Aktualny numer

PB Weekend