PB Weekend | Puls Biznesu
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Polak potrafi: gaz bez płomienia

KUP LICENCJĘ
Anna Druś
Pin It email print

Gazowa kuchnia ceramiczna to polski wynalazek na światową miarę.

Na początku był Prometeusz — nie mityczny bohater, który wykradł bogom ogień, lecz innowacyjna kuchnia ceramiczna skonstruowana i opatentowana przez polskiego elektronika — Stanisława Szylinga, byłego inżyniera w zakładach Diora.

W latach 90. spodobały się jego żonie kuchnie ceramiczne, ówczesna nowość w Polsce, gdzie z kuchnią elektryczną kojarzyły się jedynie wolno nagrzewające się siermiężne grzałki. Ceramiczne wymagały jednak prądu trójfazowego nieobecnego w blokowiskach. Tam dostępny był gaz.

Aby spełnić marzenie żony, Stanisław Szyling opracował sposób na połączenie designu nowej płyty elektrycznej z palnikiem gazowym. Przypomniał sobie o niemieckim pomyśle z lat 70. — schowania palników gazowych pod płytą ceramiczną. Pomysł udoskonalił i tak powstała pierwsza i nowocześniejsza wersja ceramicznej kuchni gazowej. Gałki zastąpił dotykowym panelem sterującym oraz opatentował sposób samoistnego chłodzenia palników.

Sam jednak takiego cudeńka na masową skalę produkować nie mógł. Znalazł więc inwestorów, założył spółkę i już od 2000 r. produkował kuchnię pod marką firmy Amica, której jego firma - Solgaz został poddostawcą.

Kuchnia przeszła na rynku chrzest bojowy nowinki technicznej: niektóre rozwiązania dopiero w trakcie dłuższego użytkowania ujawniały potrzebę udoskonalenia. Wszystko jednak było na bieżąco zgłaszane do Solgazu, w którym wynalazca opracowywał lepsze rozwiązania, a gaz pod szkłem doczekał się tak dobrej jakości, że może służyć za wzór za granicą.

Jak działa kuchnia gazowa bez płomienia:
Źródłem energii cieplnej jest gaz ziemny, ale jego spalanie odbywa się w środku kuchni, pod powierzchnią płyty ceramicznej. Ciepło rozchodzi się wyłącznie w wyznaczonych polach i posiada bezwładność podobną do tej z kuchni elektrycznych (grzałka stygnie wolno). Spalanie gazu odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze (800 st. C), co powoduje, że spaliny są czystsze (mniej tłustych osadów w kuchni), a paliwa zużywa się nawet do 50 proc. mniej niż w zwykłych kuchenkach gazowych.

Produkcją i udoskonalaniem kuchni gazowych bez płomienia zajmują się obecnie dwie polskie firmy: dolnośląski Solgaz oraz wielkopolskie Dynaxo, gdzie biurem rozwoju kieruje sam Stanisław Szyling.

Firmy produkują kuchnie na podstawie różnych, niezależnych patentów konstrukcyjnych. Różni je także cena: kuchnia Solgazu celuje w klientów średniozamożnych (cena trzypalnikowej to około 2 tys. zł), kuchnia od Dynaxo kierowana jest — z uwagi na rozwiązania technologiczne oraz design — na półki nieco wyższe (cena czteropalnikowej to około 3 tys. zł). Obie promowane są na targach AGD, także za granicą, gdzie gaz bez płomienia jest sensacją.

Mimo ograniczonej reklamy wiedza o innowacyjnej kuchni dociera do klientów: Solgaz sprzedaje całą produkcję na bieżąco, Dynaxo odnotowuje tendencję wzrostową, mimo iż w obu firmach głównym kanałem dystrybucji jest jedynie internet. Gazowa kuchnia ceramiczna ma bowiem liczne zalety: spala cały gaz, jest więc ekologiczna i znacznie oszczędniejsza od zwykłej, do inicjacji potrzebuje śladowych ilości prądu oraz efektywnie wykorzystuje energię cieplną.

Jej zalety bardzo przydają się w warunkach turystycznych, więc obie firmy produkują również wersję do samochodów kampingowych i jachtów. Kuchnia znacząco przewyższa także urodą zwykłe kuchnie gazowe, konkurując z kuchniami indukcyjnymi i elektrycznymi. Dynaxo dostało za swoją wersję płyty prestiżową nagrodę ministra gospodarki Dobry Wzór 2011.

— Technologię gazu pod szkłem rozwijamy od 2006 r. W tym roku zaoferujemy kolejne modele płyt i postawimy większy nacisk na ich promocję — mówi Paweł Nowak, prezes Dynaxo.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Czytaj także

Legenda włoskiej piłki podejrzewana o oszustwo podatkowe Fabio Cannavaro, kapitał piłkarskiej reprezentacji Włoch, która zdobyła mistrzostwo świata w 2006 roku, jest podejrzewany o to, że udawał działalność gospodarczą aby uniknąć zapłacenia ponad 1 mln EUR podatku.

Mike Tyson członkiem Związku Pisarzy Rosyjskich Były bokserski mistrz świata Mike Tyson został zaanektowany przez Związek Pisarzy Rosyjskich i zostanie jego członkiem.

Szum osiągnął szczyt rankingu piosenek Ośmiosekundowy szum, sygnowany jako piosenka Taylor Swift pt. “Track 3”, znalazł się na szczycie rankingu iTunes Canada.

Węgrzy protestują przeciw opodatkowaniu Internetu Węgierscy internauci, grupy aktywistów i partie opozycyjne odrzucają rządowy plan obłożenia wysokim podatkiem korzystania z Internetu od przyszłego roku, informuje agencja AP.

Daimler sprzedaje akcje Tesla Motors Daimler zdecydował się na sprzedaż swojego pakietu udziałów w amerykańskiej firmie produkującej luksusowe auta elektryczne.

Walizka, która sama się zważy, zamknie i odnajdzie Walizki, których dziś używamy były zaprojektowane dla ludzi z ubiegłego wieku. My wymyśliliśmy taką, która jest dla współczesnych – mówi Alejo Verlini, współwłaściciel firmy, która stoi za walizką Bluesmart.

Amerykańskie miasta gospodarczymi gigantami Miasto-państwo to co prawda obecnie rzadki twór geopolityczny, nie jest jednak niczym nadzwyczajnym, wspomnieć wystarczy choćby Singapur czy Monako. Ale żeby miasto było prawdziwym gigantem gospodarczym, generującym PKB większy od niejednej dużej gospodarki na świecie?

Śpiewająca zakonnica z Sycylii wydaje album Urszulanka Cristina Scuccia najpierw podbiła internet swoimi występami we włoskim "The Voice of Italy", potem wygrała cały program i kontrakt z Universalem, a teraz wydaje solową płytę, zapowiadając ją klipem z własną interpretacją "Like a virgin" Madonny.

Sukces polskich lekarzy sławny na Wyspach Brytyjskie media rozpisują się o sukcesie polskich lekarzy, którzy we współpracy z brytyjskimi kolegami przywrócili czucie w nogach mężczyźnie sparaliżowanemu od pasa w dół. Prace nad ich metodą sponsorował m.in. Richard Branson.

Pentagon ostrzega przed skutkami zmian klimatycznych Klęski żywiołowe spowodowane zmianami klimatu zwiększą globalną niestabilność, doprowadzą do wzrostu zachorowalności i pojawienia się nowych epidemii, zwiększenia ubóstwa i konfliktów zbrojnych, ostrzega Departament Obrony USA.

Oszustwo podatkowe na kwotę 1,7 mld EUR Oszustwo podatkowe na kwotę wstępnie szacowaną na 1,7 miliarda euro wykryła włoska Gwardia Finansowa w sieci spółdzielni i firm, zajmujących się świadczeniem takich usług jak sprzątanie biur, ochrona obiektów i przesyłki kurierskie.

Aktualny numer

PB Weekend