PB Weekend | Puls Biznesu
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Jak zarabiać na blogu

KUP LICENCJĘ
Anna Druś
Pin It email print

Strona z poradami finansowymi dla Kowalskich znalazła się wśród laureatów konkursu na Blog Roku. Okazuje się, że blog ekspercki to także świetny pomysł na biznes

Blogi ze zdjęciami własnych ubrań albo wynurzeniami osobistymi na różne tematy stają się passé. Prym zaczynają wieść pisane przez pasjonatów strony eksperckie z poradami na różne tematy — od finansów, przez coaching, PR, technologie po kosmetyki roślinne. Głównym zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu na Blog Roku jest wprawdzie blog spełniający pierwotną definicję blogowania, czyli ojcowski pamiętnik z życia zatytułowany „Halo Ziemia”, ale jurorzy jego zwycięstwo przypisują talentowi literackiemu założyciela.

— Ostatnie lata konkursu wyraźnie pokazują tendencję do profesjonalizacji blogów. To już nie są dzienniki opisujące codzienne życie, ale blogi pełne interesujących opinii i doskonałych polemik z mainstreamowymi mediami — mówi Dorota Szostek-Rejowska, koordynator konkursu Blog Roku.

Organizatorzy konkursu już kilka lat temu stworzyli dla blogów eksperckich osobną kategorię „Profesjonalne i firmowe”. W tym roku zwyciężył w niej oraz zdobył główne wyróżnienie w całym konkursie blog Michała Szafrańskiego „Jak oszczędzać pieniądze”, na którym autor spowiada się z prywatnych wydatków i pomaga porządkować domowe finanse. Od pół roku pasowałaby do niego również nazwa „Jak zarabiać pieniądze”, bowiem blog zastąpił autorowi etat, a wpisy coraz częściej dotyczą tematu blogowego zarabiania.

— Zaczęło się od manii zbierania wszystkich rachunków oraz od pomagania znajomym w kwestiach finansowych — mówi Michał Szafrański. Nie ma za sobą edukacji ekonomicznej ani nie pracował jako doradca finansowy, a wiedza, którą zdobył, pochodzi z osobistych i zawodowych doświadczeń.

Stąd blog jest jakby jego osobistą „case study”, gdzie na przykładzie budżetu własnej rodziny pokazuje, jak i gdzie zaoszczędzić parę groszy, jak wychodzić z długów, prowadzić budżet domowy, pomnażać oszczędności i być odpowiedzialnym za swoje finanse. Przełamuje też jedno z tabu Polaków, czyli trzymanie w tajemnicy zarówno własnych zarobków, jak i szczegółowych wydatków. Z jego bloga każdy dowie się, ile zarobił we wrześniu, ile wydał na jedzenie w domu i ile kosztowały go wyjścia do restauracji. Decyzja o takiej otwartości była przemyślana i nie miał dotychczas powodów, aby jej żałować.

— Ujawniłem swoje finanse, by uwiarygodnić to, co piszę. Każdy może sam stwierdzić, czy warto słuchać tego, co mam do powiedzenia. Jeśli mam wierzyć radom analityków finansowych czy doradców inwestycyjnych, to chciałbym wiedzieć, czy sami je w życiu stosują i dobrze na tym wychodzą — mówi Michał Szafrański.

Tę szczerość docenili internauci, nie tylko tłumnie odwiedzając bloga jakoszczedzacpieniadze.pl (124 tys. unikalnych użytkowników w lutym 2014), głosując na niego w konkursie, ale również korzystając z jego porad tak skutecznie, że bloger zdecydował się zastąpić menedżerski etat w firmie IT działalnością blogerską. Na blogu zarabiam nieregularnie, od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie — przyznał Michał Szafrański w jednym z blogowych podcastów. Jego strona to już normalna działalność gospodarcza — zatrudnia na zlecenie pracowników i wkrótce powiększy ofertę o odpłatne internetowe szkolenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Czytaj także

Włochy: przełom w walce z masowym zjawiskiem uchylania się od pracy We Włoszech doszło do przełomu w walce z masowym zjawiskiem uchylania się od pracy. Tak media interpretują pierwszą, podjętą na mocy nowych przepisów decyzję o dyscyplinarnym zwolnieniu pracownika, który notorycznie niemal każdy dzień pracy spędzał poza nią.

Majątek Zuckerberga wzrósł o 5 mld USD Początek roku była bardzo udany dla założyciela Facebooka. W pierwszych dwóch tygodniach 2017 r. majątek Marka Zuckerberga wzrósł o około 5 mld USD, najmocniej spośród innych bogaczy, których monitoruje Forbes.

Oslo tymczasowo zakazuje jazdy dieslami Od wtorku auta z silnikami diesla mają zakaz jazdy po ulicach Oslo. Władze stolicy Norwegii tłumaczą to wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza.

Wlaściciel Ray-Banów połączy się z Essilorem Luxottica, największy na świecie producent okularów zgodził się na połączenie z jednym z rywali w swoim segmencie rynku, firmą Esillor, donosi serwis BBC. Wartość połączonych spółek szacowana jest na 46 mld EUR.

Bateria była przyczyną problemu Galaxy Note 7 To baterie są głównym winowajcą problemów z samozapłonem modelu smartfona Samsung Galaxy Note 7, twierdzą źródła agencji Reuters związane z dochodzeniem jakie prowadzi południowokoreański koncern w związku z przypadkami samozniszczenia urządzenia.

Owsiak: to, że gramy po raz 25., to rekord To, że gramy po raz 25., to rekord - ocenił szef WOŚP Jerzy Owsiak podczas wieczornej konferencji prasowej, podsumowującej 25. Finał, podczas którego zebrano ponad 62,4 mln zł. Ostateczna kwota będzie znana na początku marca. W tym roku zbierano pieniądze na sprzęt medyczny dla dzieci i seniorów.

Austriackie miasto szuka pustelnika Austriackie Saalfelden poszukuje kogoś, kto będzie mieszkał w znajdującej się niedaleko tej miejscowości pustelni. Nie oferuje żadnego wynagrodzenia.

Polacy kupowali dwa mustangi dziennie Kultowy amerykański samochód sportowy jest coraz popularniejszy w naszym kraju. Polacy kupują mustangi na firmę.

Szef Amazon kupił największy dom w Waszyngtonie Jeff Bezos, założyciel i szef Amazon.com kupił największy dom w Waszyngtonie, donoszą media powołując się na nieoficjalne źródła.

Nissan przetestuje autonomiczne auta w Londynie Japoński producent samochodów poinformował, że przeprowadzi swoje pierwsze europejskie testy autonomicznych aut na ulicach Londynu.

Najszybszy i najmocniejszy bentley w historii Brytyjski producent luksusowych samochodów zaprezentował najmocniejszy model produkcyjny w historii firmy.

Aktualny numer

PB Weekend