PB Weekend | Puls Biznesu
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Okulary Google Glass niszczą wzrok?

KUP LICENCJĘ
AR
Pin It email print

Wygląda na to, że tych okularów nie poleciliby okuliści. Z badań opublikowanych niedawno w JAMA wynika, że gadżet od amerykańskiego giganta IT zaburza funkcjonowanie wzroku.

Tylko godzina noszenia naszpikowanych technologią Google’a  okularów może wywołać u użytkownika tzw. ślepy punkt  (ang. blind spot)lub mroczki (ang. scotoma) w górnej części oka. A to z kolei znacząco zniekształca obraz w jego polu widzenia – wynika z eksperymentu przeprowadzonego przez  naukowców z uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Zaburzenia wzroku zauważono u wszystkich trzech użytkowników, którzy wzięli w nim udział.

Oznacza to, że osoba, która skorzystała z Google Glass, po ich zdjęciu z nosa, może mieć całkowicie zablokowane widzenie peryferyjne, czyli tę funkcję naszego wzroku, której używamy w codziennych aktywnościach – takich jak prowadzenie samochodu, przechodzenie przez ulicę czy uprawianie sportów – skomentował portal Medical News Today.

Powodem zaburzeń jest najprawdopodobniej optyczny wyświetlacz, który użytkownik widzi nad swoim prawym okiem. Przypomina on ekran smartfona, można na nim śledzić np. mapy. Po szczegółowym przeanalizowaniu fotografii osób, które miały założone Google Glass naukowcy stwierdzili, że u większości z nich pole ekranu nachodzi na oś źrenicy, co może być bezpośrednią przyczyną ślepego punktu i mroczków. 

Google Glass pojawiły się na rynku około rok temu wzbudzając niemałe kontrowersje, m.in. z powodu wbudowanej w urządzanie kamery, którą można uruchomić cichą komendą głosową lub muśnięciem palca i filmować wszystko, co znajduje się w polu widzenia. Z tego powodu niektóre amerykańskie i brytyjskie puby i kina zabroniły ich używania.

Źródło: JAMA

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Czytaj także

Wehikuł czasu VR w Pałacu Kultury W Pałacu Kultury i Nauki ruszył wirtualny wehikuł czasu umożliwiający przeniesienie się nawet 1000 lat wstecz. Specjalne gogle 3D i kontrolery reagują na każdy gest użytkownika, umożliwiają rozglądanie się dookoła, a nawet podnoszenie i obracanie wirtualnych przedmiotów.

Musk pozyskał finansowanie dla Hyperloop Elon Musk jest coraz bliżej realizacji planu budowy superszybkiej tuby do podróżowania. Przemieszczać się nią będzie można z prędkością bliską prędkości dźwięku.

Francja banuje sprzedawców z call center Już na początku czerwca zacznie we Francji działać specjalna strona, za pomocą której będzie można jednym kliknięciem wypisać swój numer telefonu ze wszystkich baz wykorzystywanych przez telemarketerów. To inicjatywa rządowa.

Apple wprowadza różowego laptopa Kalifornijski koncern po cichu, bez hucznej konferencji odświeżył linię swoich komputerów osobistych. W ofercie pojawił się nowy kolor urządzenia.

Nowy pomocnik dla człowieka Hitachi rzuca wyzwanie koncernowi SoftBank Group na rynku robotów, które mają być asystentami ludzi. Humanoidalne urządzenie ma szukać ludzi potrzebujących pomocy.

Aplikacja WhatsApp wprowadza pełne szyfrowanie WhatsApp - należący do Facebooka komunikator internetowy dla smartfonów - wprowadza pełne szyfrowanie całej komunikacji między swoimi użytkownikami (tzw. szyfrowanie end-to end), których jest około miliarda - informują w środę media.

Aktualny numer

PB Weekend