PB Weekend | Puls Biznesu
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Okulary Google Glass niszczą wzrok?

KUP LICENCJĘ
AR
Pin It email print

Wygląda na to, że tych okularów nie poleciliby okuliści. Z badań opublikowanych niedawno w JAMA wynika, że gadżet od amerykańskiego giganta IT zaburza funkcjonowanie wzroku.

Tylko godzina noszenia naszpikowanych technologią Google’a  okularów może wywołać u użytkownika tzw. ślepy punkt  (ang. blind spot)lub mroczki (ang. scotoma) w górnej części oka. A to z kolei znacząco zniekształca obraz w jego polu widzenia – wynika z eksperymentu przeprowadzonego przez  naukowców z uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Zaburzenia wzroku zauważono u wszystkich trzech użytkowników, którzy wzięli w nim udział.

Oznacza to, że osoba, która skorzystała z Google Glass, po ich zdjęciu z nosa, może mieć całkowicie zablokowane widzenie peryferyjne, czyli tę funkcję naszego wzroku, której używamy w codziennych aktywnościach – takich jak prowadzenie samochodu, przechodzenie przez ulicę czy uprawianie sportów – skomentował portal Medical News Today.

Powodem zaburzeń jest najprawdopodobniej optyczny wyświetlacz, który użytkownik widzi nad swoim prawym okiem. Przypomina on ekran smartfona, można na nim śledzić np. mapy. Po szczegółowym przeanalizowaniu fotografii osób, które miały założone Google Glass naukowcy stwierdzili, że u większości z nich pole ekranu nachodzi na oś źrenicy, co może być bezpośrednią przyczyną ślepego punktu i mroczków. 

Google Glass pojawiły się na rynku około rok temu wzbudzając niemałe kontrowersje, m.in. z powodu wbudowanej w urządzanie kamery, którą można uruchomić cichą komendą głosową lub muśnięciem palca i filmować wszystko, co znajduje się w polu widzenia. Z tego powodu niektóre amerykańskie i brytyjskie puby i kina zabroniły ich używania.

Źródło: JAMA

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Czytaj także

Samsung inwestuje w cyfrowego asystenta Samsung kupuje spółkę rozwijaną przez osoby, które w przeszłości stworzyły cyfrowego asystenta Siri instalowanego w iPhone’ach.

Maszyna do skupiania się Wśród tysięcy osób, które w 1905 r. opuściły Europę by osiedlić się w USA był również Hugon Gernsback, luksemburski żyd, fan radiofonii i innych osiągnięć nowoczesnej techniki. Jego zasługi dla wynalazczości, szczególnie tej futurystycznej, są tak wielkie, że nazwany został "Ojcem fantastyki naukowej".

Pierwsze realne zagrożenie dla iPhone’a Google pokazał dwa nowe urządzenia, które mogą poważnie namieszać na rynku smartfonów.

Nowe smartfony Xiaomi powalczą z iPhone’ami Chiński producent smartfonów zaprezentował dwa nowe smartfony, które na rynku walczyć mają z topowymi gadżetami innych firm.

Aplikacja skontroluje lot dronem Dzięki aplikacji każdy użytkownik dronu może śledzić jego lot. Dodatkowo, nad jego bezpieczeństwem może czuwać służba ruchu lotniczego.

Google walczy z dyskryminacją dziewczynek w Indiach Właściciele największych światowych wyszukiwarek czyli Google, Yahoo i Microsoft wspólnie odmówili publikowania w posiadanych przez siebie mediach jakichkolwiek reklam hinduskich firm oferujących prenatalną lub pourodzeniową selekcję płci.

Badanie: iPhone ma najgorszą antenę iPhone 6S wypadł najgorzej w skandynawskich badaniach jakości odbioru sygnału, informuje thelocal.no.

LG wprowadza designerskie głośniki Na zbliżających się targach IFA 2016 w Berlinie firma LG Electronics zaprezentuje swoje najnowsze głośniki Bluetooth.

Aktualny numer

PB Weekend