PB Weekend | Puls Biznesu
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Wynajmij sobie bunkier po Stasi

KUP LICENCJĘ
AD, The Local
Pin It email print

Oddalony 30 km od centrum Berlina dawny bunkier Stasi został wystawiony pod wynajem - informuje serwis The Local. Miesięczny czynsz za 40-pokojowy obiekt pozbawiony okien wynosi 3 tys. EUR.

Całkowita powierzchnia tej nietypowej nieruchomości wynosi 1000 mkw. i mimo nieatrakcyjnego wyglądu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wynajmujących. I mimo, że wielu z nich zapytało o możliwość nabycia bunkra na własność, posiadająca go agencja neiruchomości Paasche AG podkreśla, że obiekt nie jest na sprzedaż.

W ogłoszeniu napisano natomiast, że służy on do celów rekreacyjnych. - Ale kto by chciał się tam relaksować? Ja nigdy. Są jednak różni wynajmujący - mówi Edmund Heidner z Paasche AG.

Rzeczywiście, zarówno wnętrze obiektu jak i znajomość jego historii powinna nieco odstraszać potencjalnych urlopowiczów. Bunkier powstał około roku 1988 jako tajny ośrodek szkoleniowy agentów niemieckiej bezpieki. Podobno również przybywali tam na treningi szpiedzy radzieccy. Po upadku muru berlińskiego i rozwiązaniu Stasi nieruchomość była przejęta przez państwo i wielokrotnie plądrowana. Paasche AG nabyła ją dopiero w 2007 r.

Długi na 35,9 m., szeroki na 38,4 m. bunkier ma 40 pomieszczeń, o wysokości 3,1 m. każdy. Nie jest odremontowany ani wykończony, za to świetnie tłumi wszelkie fale radiowe oraz nadaje się na magazyn lub sejf dla ważnych dokumentów. - Byłoby tu znakomite centrum danych albo serwerownia - podpowiada Edmund Heidner z Paasche AG. Miesięczny koszt wynajmu to 2 tys. EUR, ale opłaty eksploatacyjne po stronie najemcy podwyższają go do 3 tys. EUR.

Według właściciela jest jeszcze inna branża, w której dawny bunkier bezpieki dobrze by się sprawdził: hodowla pieczarek. Edmund Heidner nie zdradza jednak, czy któryś z najemców zgłaszał taki pomysł.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Czytaj także

Włochy: przełom w walce z masowym zjawiskiem uchylania się od pracy We Włoszech doszło do przełomu w walce z masowym zjawiskiem uchylania się od pracy. Tak media interpretują pierwszą, podjętą na mocy nowych przepisów decyzję o dyscyplinarnym zwolnieniu pracownika, który notorycznie niemal każdy dzień pracy spędzał poza nią.

Majątek Zuckerberga wzrósł o 5 mld USD Początek roku była bardzo udany dla założyciela Facebooka. W pierwszych dwóch tygodniach 2017 r. majątek Marka Zuckerberga wzrósł o około 5 mld USD, najmocniej spośród innych bogaczy, których monitoruje Forbes.

Oslo tymczasowo zakazuje jazdy dieslami Od wtorku auta z silnikami diesla mają zakaz jazdy po ulicach Oslo. Władze stolicy Norwegii tłumaczą to wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza.

Wlaściciel Ray-Banów połączy się z Essilorem Luxottica, największy na świecie producent okularów zgodził się na połączenie z jednym z rywali w swoim segmencie rynku, firmą Esillor, donosi serwis BBC. Wartość połączonych spółek szacowana jest na 46 mld EUR.

Bateria była przyczyną problemu Galaxy Note 7 To baterie są głównym winowajcą problemów z samozapłonem modelu smartfona Samsung Galaxy Note 7, twierdzą źródła agencji Reuters związane z dochodzeniem jakie prowadzi południowokoreański koncern w związku z przypadkami samozniszczenia urządzenia.

Owsiak: to, że gramy po raz 25., to rekord To, że gramy po raz 25., to rekord - ocenił szef WOŚP Jerzy Owsiak podczas wieczornej konferencji prasowej, podsumowującej 25. Finał, podczas którego zebrano ponad 62,4 mln zł. Ostateczna kwota będzie znana na początku marca. W tym roku zbierano pieniądze na sprzęt medyczny dla dzieci i seniorów.

Metro bajeruje rynek nieruchomości Następna stacja: drożej, ale może 5 proc. Zanim wsiądziesz, pamiętaj, że deweloperzy też pomyśleli, żeby ująć przyszłe przystanki w cenach

Austriackie miasto szuka pustelnika Austriackie Saalfelden poszukuje kogoś, kto będzie mieszkał w znajdującej się niedaleko tej miejscowości pustelni. Nie oferuje żadnego wynagrodzenia.

Polacy kupowali dwa mustangi dziennie Kultowy amerykański samochód sportowy jest coraz popularniejszy w naszym kraju. Polacy kupują mustangi na firmę.

Szef Amazon kupił największy dom w Waszyngtonie Jeff Bezos, założyciel i szef Amazon.com kupił największy dom w Waszyngtonie, donoszą media powołując się na nieoficjalne źródła.

Nissan przetestuje autonomiczne auta w Londynie Japoński producent samochodów poinformował, że przeprowadzi swoje pierwsze europejskie testy autonomicznych aut na ulicach Londynu.

Aktualny numer

PB Weekend