PB Weekend | Puls Biznesu
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Półtora pokoju da kilka procent

KUP LICENCJĘ
Weronika A. Kosmala
Pin It email print

Na inwestycję w kamienicę można przeznaczyć i 1 mln zł, i 10 tys. zł. Zależy, czy kupujemy w całości, czy po trochu

Udziały w nieruchomości można rozumieć dosłownie, ale też bardziej umownie, bo inwestowanie stosunkowo niskich kwot nie musi sprowadzać się do współdzielenia z kimś konkretnego budynku czy mieszkania, którego przykładową jedną trzecią i tak ciężko byłoby sprzedać. Firmy obiecujące inwestorom same wizualizacje udekorowanych fasad potrafią znaleźć klientów na lokale, które w czasie sprzedaży śmiało można nazwać ruderami. Spółki, które poszły o krok dalej, pozyskują kapitał jeszcze wcześniej, a jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestor będzie mógł liczyć na zwrot ze swoich 10 tys. zł — ostrożniejsze obietnice zakładają 8 proc., a te z rozmachem nawet kilkanaście.

Jak nie 30, to 7 proc.

Inwestor, który chciałby zająć się całą kamienicą samemu, z pewnością nie miałby problemu ze znalezieniem jakiegoś budynku w stanie na tyle opłakanym, że próg wejścia byłby niższy niż przy inwestycji w apartament. Kupowanie dobrze położonego budynku w całości ma szanse być opłacalne, ale dopiero przy poniesieniu kosztów renowacji i uporaniu się z wymogami, które konserwator stawia wszystkim, którzy mogliby naruszyć i tak niszczejące zabytki.

Odbudowa zgodnie z duchem czasu mogłaby być jednak przeprowadzona przy unijnym wsparciu, ale wypada pamiętać, że wiekowe kamienice to nie tylko pustostany, a zamieszkującym je lokatorom należy zaproponować inny adres. Wszystkimi podobnymi niedogodnościami da się skutecznie zniechęcić i taka jest też strategia spółek, które oferują inwestorowi, że wyręczą go nawet w wyborze miasta, w którym odnowiona zostanie rozsypująca się budowla.

Firma Mzuri uruchomiła już na przykład trzy takie spółki, z których co prawda żadna nie wypłaciła jeszcze pieniędzy, ale trzeba wziąć pod uwagę, że najstarsza powstała niecałe 1,5 roku temu. Pierwszego zarobku inwestorzy mają się spodziewać w pierwszym kwartale 2017 r. — bo w samej kamienicy trwa właśnie remont — a według szacunków, zwrot za dwa lata ma wynosić 30 proc.

— Kamienicę w Łodzi kupiliśmy za niespełna 1 mln zł, rozpoczęliśmy prace remontowei kiedy sprzedamy mieszkania na wynajem, rozliczymy projekt — zapewnia Artur Kazimierczak, prezes Mzuri CFI1, zaznaczając, że właścicielem kamienicy nie jest inwestor, tylko spółka, której można było powierzyć minimum 10 tys. zł. Kilkanaście procent zachęca na tyle, że nikt się jeszcze nie wycofał, ponadto w ramach przewidywanych stawek jest jeszcze kilka procent dla samych kupujących mieszkania na wynajem, bo za nich również wszystko będzie załatwione, a czynsz ma przynieść 7 proc. rocznie.

(...)

Więcej na stronach Puls Biznesu Premium - serwisu dla prenumeratorów

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Czytaj także

Włochy: przełom w walce z masowym zjawiskiem uchylania się od pracy We Włoszech doszło do przełomu w walce z masowym zjawiskiem uchylania się od pracy. Tak media interpretują pierwszą, podjętą na mocy nowych przepisów decyzję o dyscyplinarnym zwolnieniu pracownika, który notorycznie niemal każdy dzień pracy spędzał poza nią.

Majątek Zuckerberga wzrósł o 5 mld USD Początek roku była bardzo udany dla założyciela Facebooka. W pierwszych dwóch tygodniach 2017 r. majątek Marka Zuckerberga wzrósł o około 5 mld USD, najmocniej spośród innych bogaczy, których monitoruje Forbes.

Oslo tymczasowo zakazuje jazdy dieslami Od wtorku auta z silnikami diesla mają zakaz jazdy po ulicach Oslo. Władze stolicy Norwegii tłumaczą to wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza.

Wlaściciel Ray-Banów połączy się z Essilorem Luxottica, największy na świecie producent okularów zgodził się na połączenie z jednym z rywali w swoim segmencie rynku, firmą Esillor, donosi serwis BBC. Wartość połączonych spółek szacowana jest na 46 mld EUR.

Bateria była przyczyną problemu Galaxy Note 7 To baterie są głównym winowajcą problemów z samozapłonem modelu smartfona Samsung Galaxy Note 7, twierdzą źródła agencji Reuters związane z dochodzeniem jakie prowadzi południowokoreański koncern w związku z przypadkami samozniszczenia urządzenia.

Owsiak: to, że gramy po raz 25., to rekord To, że gramy po raz 25., to rekord - ocenił szef WOŚP Jerzy Owsiak podczas wieczornej konferencji prasowej, podsumowującej 25. Finał, podczas którego zebrano ponad 62,4 mln zł. Ostateczna kwota będzie znana na początku marca. W tym roku zbierano pieniądze na sprzęt medyczny dla dzieci i seniorów.

Metro bajeruje rynek nieruchomości Następna stacja: drożej, ale może 5 proc. Zanim wsiądziesz, pamiętaj, że deweloperzy też pomyśleli, żeby ująć przyszłe przystanki w cenach

Austriackie miasto szuka pustelnika Austriackie Saalfelden poszukuje kogoś, kto będzie mieszkał w znajdującej się niedaleko tej miejscowości pustelni. Nie oferuje żadnego wynagrodzenia.

Polacy kupowali dwa mustangi dziennie Kultowy amerykański samochód sportowy jest coraz popularniejszy w naszym kraju. Polacy kupują mustangi na firmę.

Szef Amazon kupił największy dom w Waszyngtonie Jeff Bezos, założyciel i szef Amazon.com kupił największy dom w Waszyngtonie, donoszą media powołując się na nieoficjalne źródła.

Nissan przetestuje autonomiczne auta w Londynie Japoński producent samochodów poinformował, że przeprowadzi swoje pierwsze europejskie testy autonomicznych aut na ulicach Londynu.

Aktualny numer

PB Weekend