PB Weekend | Puls Biznesu
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Nowosielski, Bownik, Fangor na 42. piętrze Cosmopolitan Twarda

KUP LICENCJĘ
AD, DI
Pin It email print

„Pejzaż abstrakcyjny” to nie tylko widok z 42. piętra apartamentowca Cosmopolitan Twarda 4, ale też tytuł wystawy malarstwa, która odbywa się w tym miejscu.

Inauguracja przygotowanego z okazji Warsaw Gallery Weekend pokazu prac z Jankilevitsch Collection  odbyła się 21 września na 42. piętrze apartamentowca.

Punktem wyjścia wystawy były prace Jerzego Nowosielskiego, który w swojej twórczości balansował pomiędzy abstrakcyjnymi kompozycjami a przedstawianiem rzeczywistości. W jego nieprzedstawieniowych obrazach dopatrzeć się można śladów klasycznych pejzaży, natomiast w pracach bardziej realistycznych – dążenia do syntetycznego ujęcia tematu. 

Tytuł wystawy odnosi się także do miejsca jej prezentacji: 42. piętra budynku Cosmopolitan, skąd jest widoczna pełna panorama miasta. Warszawa widziana z tej perspektywy staje się abstrakcyjnym pejzażem zbudowanym z powyginanych linii, plam kolorów i niewielkich punktów zmieniających swoje położenie.

Na wystawie zestawiono abstrakcyjne obrazy z lat 60. i 70. z dziełami współczesnymi. Obie grupy prac cechuje posługiwanie się abstrakcją jako narzędziem opisującym rzeczywistość - zarówno tę realną, jak i wyobrażeniową.

Artyści prezentowani na wystawie to Bownik, Rafał Bujnowski, Tadeusz Dominik, Wojciech Fangor, André Lanskoy, Jerzy Nowosielski, Kajetan Sosnowski, Teresa Pągowska, Mateusz Sadowski, Piotr Uklański, Zbigniew Rogalski.

Jankilevitsch Collection to prywatna kolekcja gromadząca znaczące dzieła polskich i zagranicznych artystów. Polska część Kolekcji, którą opiekuje się Fundacja Zwierciadło, prezentuje sztukę awangardową lat 50., 60. i 70. z naciskiem na malarstwo abstrakcyjne. Kolekcja obejmuje dzieła m.in. Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Nowosielskiego, Jana Berdyszaka, Romana Opałki, Teresy Pągowskiej, Kajetana Sosnowskiego, Henryka Stażewskiego.

Najszerzej reprezentowanym artystą jest Wojciech Fangor, abstrakcjonista, reprezentant op-artu, przez lata tworzący w Stanach Zjednoczonych. Polska kolekcja zawiera również prace artystów tworzących w okresie 20-lecia międzywojennego: Romana Kramsztyka, Tadeusza Makowskiego, Eugeniusza Zaka, Wacława Borowskiego, a przede wszystkim Meli Muter – znakomitej portrecistki i pejzażystki, tworzącej w Paryżu.

Kolekcja międzynarodowa jest poświęcona malarstwu abstrakcyjnemu z lat 20. i okresu powojennego. Znajdują się w niej prace wybitnych artystów: Jean-Michela Atlana, Hansa Hartunga, Pierre’a Soulagesa, Andre Lanskoya i Liubov Popovej.

Organizatorami są Fundacja Zwierciadło i  apartamentowiec Cosmopolitan Twarda 4.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Czytaj także

Włochy: przełom w walce z masowym zjawiskiem uchylania się od pracy We Włoszech doszło do przełomu w walce z masowym zjawiskiem uchylania się od pracy. Tak media interpretują pierwszą, podjętą na mocy nowych przepisów decyzję o dyscyplinarnym zwolnieniu pracownika, który notorycznie niemal każdy dzień pracy spędzał poza nią.

Majątek Zuckerberga wzrósł o 5 mld USD Początek roku była bardzo udany dla założyciela Facebooka. W pierwszych dwóch tygodniach 2017 r. majątek Marka Zuckerberga wzrósł o około 5 mld USD, najmocniej spośród innych bogaczy, których monitoruje Forbes.

Oslo tymczasowo zakazuje jazdy dieslami Od wtorku auta z silnikami diesla mają zakaz jazdy po ulicach Oslo. Władze stolicy Norwegii tłumaczą to wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza.

Wlaściciel Ray-Banów połączy się z Essilorem Luxottica, największy na świecie producent okularów zgodził się na połączenie z jednym z rywali w swoim segmencie rynku, firmą Esillor, donosi serwis BBC. Wartość połączonych spółek szacowana jest na 46 mld EUR.

Bateria była przyczyną problemu Galaxy Note 7 To baterie są głównym winowajcą problemów z samozapłonem modelu smartfona Samsung Galaxy Note 7, twierdzą źródła agencji Reuters związane z dochodzeniem jakie prowadzi południowokoreański koncern w związku z przypadkami samozniszczenia urządzenia.

Owsiak: to, że gramy po raz 25., to rekord To, że gramy po raz 25., to rekord - ocenił szef WOŚP Jerzy Owsiak podczas wieczornej konferencji prasowej, podsumowującej 25. Finał, podczas którego zebrano ponad 62,4 mln zł. Ostateczna kwota będzie znana na początku marca. W tym roku zbierano pieniądze na sprzęt medyczny dla dzieci i seniorów.

Metro bajeruje rynek nieruchomości Następna stacja: drożej, ale może 5 proc. Zanim wsiądziesz, pamiętaj, że deweloperzy też pomyśleli, żeby ująć przyszłe przystanki w cenach

Austriackie miasto szuka pustelnika Austriackie Saalfelden poszukuje kogoś, kto będzie mieszkał w znajdującej się niedaleko tej miejscowości pustelni. Nie oferuje żadnego wynagrodzenia.

Polacy kupowali dwa mustangi dziennie Kultowy amerykański samochód sportowy jest coraz popularniejszy w naszym kraju. Polacy kupują mustangi na firmę.

Szef Amazon kupił największy dom w Waszyngtonie Jeff Bezos, założyciel i szef Amazon.com kupił największy dom w Waszyngtonie, donoszą media powołując się na nieoficjalne źródła.

Nissan przetestuje autonomiczne auta w Londynie Japoński producent samochodów poinformował, że przeprowadzi swoje pierwsze europejskie testy autonomicznych aut na ulicach Londynu.

Aktualny numer

PB Weekend